Ponad XX filmów kostiumowych z XXI wieku o XIX wieku

Kto nie lubi dobrych, romantycznych filmów kostiumowych? Taki film może być lepszy niż książka.

No, może nie lepszy, ale tak samo dobry.

Obejrzałam sporo takich filmów i postanowiłam uszeregować je pod względem fajności. Pod uwagę biorę głównie nowe filmy, to znaczy te zrobione po roku 2000.

To nie znaczy, że mam coś przeciwko starszym. Ale nie lubię jak włączam starszy film i zamiast zanurzyć się w historii z XIX wieku, zwracam uwagę na makijaże i fryzury, w których wyraźnie widać wpływ lat 70. czy 80.

Albo i nie widać, bo czasem te filmy w internecie są dostępne w naprawdę kiepskiej jakości. Za to te poniższe na pewno uda Wam się znaleźć.

 

Od razu dodam, że tu znajduje się lista seriali o epoce wiktoriańskiej, jeśli to o to Ci chodziło.

Miss Julie, 2014 – Collin Farrel i Jessica Chastain, ale jakoś mi się tego nie chce oglądać. Na zdjęciach wygląda fajnie.

missjulie.jpg

Mary Shelley, 2018

Czytałam Frankensteina i mi się bardzo podobał, lubię też takie filmy, a mimo to film o autorce Frankensteina jakoś mnie nie poruszył. Jest zrobiony fajnie, aktorzy znani, więc może komuś przypasuje…

Love & Friendship, (Przyjaźń czy kochanie?), 2016 – Zgoda że kostiumy są ładne, ale to nie jest specjalnie ciekawy film. Główną rolę gra Kate Beckingsale, która moim zdaniem wcale nie pasuje tak świetnie do tych filmów o XIX wieku, jak wszyscy twierdzą.

love-and.jpg

 

Mr. Turner , 2014 – to jest ciekawy film o życiu malarza, a główny bohater jest bardzo dowcipnie sportretowany. Oglądałam go parę lat temu i już praktycznie nic nie pamiętam, co oznacza że jednak są ciekawsze na świecie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bright Star, 2009 – piękne zdjęcia, nastrojowy film, ale niezbyt do zapamiętania, ponieważ oglądałam go ze dwa lata temu i… już nie pamiętam. Ale jak wygląda…

campion-brightstar2.jpg

Becoming Jane, (Zakochana Jane), 2007– Film z Anne Hathaway, który opowiada o młodej Jane Austen. Całość nie brzmi jakoś szczególnie zachęcająco, ale jest dość urocza. Inni aktorzy z tego filmu też później stali się sławni, np. obiekt uczuć Anne Hathaway chyba występuje w X Menach czy czymś takim. U wielu jest wysoko na liście dobrych romantycznych filmów kostiumowych.

 

 

Amazing Grace, 2006 – główny bohater walczy przeciwko niewolnictwu. Jest to w miarę ciekawe, dobrze zrobione i grają tu Benedict Cumberbath czy Ramona Garai. Może trochę dla mnie za pompatyczne. Gdyby nie Ramona Garai to byłoby to dosyć drętwe. Akcja zaczyna się w 1797 roku.

48b92adc126b96af706e69303bf2e205--romola-garai-movie-costumes.jpg

Faworyta, 2018

Obsada jest świetna a historia niby prawdziwa.

thumbnail.47671.4.jpg

Jest taki typ brytyjskich filmów i seriali, w których kamera wiruje lub na wszystko jest nałożony niedorzeczny filtr a bohaterowie co chwilę patrzą w kamerę i mrugają do widza. Z tego powodu bardzo trudno mi brać poważnie filmy Guy’a Richie. W Faworycie „efekty” są stosowane trochę oszczędniej, ale i tak mnie wkurzał. Dzieje się też na początku XVIII wieku więc na mój gust trochę za wcześnie.

Colette, 2018

Film jest niezły, ciekawy, na czasie, nie nudziłam się, fajnie zrobiony, choć zastanawiam się, czy kiedykolwiek miną czasy, w których Keira Knightley najwyraźniej nadaje się najlepiej ze wszystkich aktorek pod słońcem do grania XIX-wiecznych nastolatek?

imageskk.jpeg

Pride and Prejudice, (Duma i Uprzedzenie), 2009 – serialowa wersja z lat 90. przyniosła nam Collina Firtha. W wersji z 2009 roku występuje Keira Knightley. Znawcy twierdzą, że ta pierwsza wersja jest świetna, a druga beznadziejna. Moim zdaniem obie da się obejrzeć, ale bez przesady. Pan Darcy jest za to wybitny. Mi się obie te wersje podobają mniej więcej podobnie. Nie będę wspominać może o Dumie i uprzedzeniu i zombie, ok?

Wuthering heights, (Wichrowe wzgórza), 2009, 2011 – Czasem tak po prostu jest, że najlepsze książki nie mogą się doczekać porządnej adaptacji. Tak jest z Wuthering Heights, które uwielbiam, ale nigdy nie widziałam znośnej wersji serialowej. Ta z 2009 roku poza tym że po prostu jest kiepska, to odpycha doborem aktorów jak przeniesionych z Mody na Sukces, rozerotyzowanymi scenami czy choćby komiczną peruką głównego bohatera… A dziwnych romantycznych filmów kostiumowych na podstawie książki było o wiele więcej. Ta z 2011 roku jest taka nowoczesna i ma tak artystyczne zdjęcia, że aż nie do końca wiadomo, o co chodzi. To, że Heathcliff jest nagle czarnoskóry nie przeszkadza aż tak bardzo, bo mówiąc szczerze my się na początku książki chyba dowiadujemy, że jest „czarny” i jakoś tak zakładamy, że jest może Cyganem. Ale w sumie może i był czarnoskóry? Wygląda to na pewno lepiej, niż wersja z 2009 z Tomem Hardym, który wygląda jak słowiański model z okładki, a gra biednego sierotę o ciemnej karnacji…

tom_hardy_wichrowe_wzgórza
„cygański sierota” w peruce…

 

 

 

Nawiasem mówiąc właśnie przeczytałam też o wersji z 2015 roku „Wuthering High School” której akcja dzieje się w Malibu. Jest też bollywoodzki musical z 2009 roku…

Anna Karenina, 2012, 2013… – wersji z Sophie Marceu prawie nie pamiętam, ale ma ogólnie niezłe opinie. Wersja z Keirą Knightley…. może być, choć czy Keira w ogóle pasuje na Kareninę? Pamiętam z tego filmu głównie jak się miota i płacze. Jest jeszcze wersja serialowa z 2013 roku, która prezentuje się nieźle i jakoś mi umknęła.

Anna-Karenina-by-Leo-Tolstoy.jpg

Sense and Sensibility (Rozważna i romantyczna), 1995 – dopiero teraz dowiedziałam się, że scenariusz napisała Emma Thompson! to nie jest mój ulubiony film, bo bardziej mi się podobał serial z 2008 roku, ale doceniam te tuzy aktorstwa, które tu grają jedna po drugiej. Dodam, że epizodyczna rola Hugh Laurie z Dr. House’a jako męża który nie może patrzeć na swoją żonę jest komiczna.

 

 

 

 

 

 

 

Little Princess, (Mała księżniczka), 1995 – to taki piękny film. Jeśli nie oglądaliście jako dziecko, to Wam zazdroszczę bo macie go przed sobą. Jest i poniewierana sierota, i ponure brytyjskie zaułki i wszystkie cuda właściwe bajkom, ale to nie jest zwykła historyjka. Wprawdzie w filmie akcja zaczyna się w 1914 roku, ale w książce wszystko dzieje się w XIX wieku, więc jest w temacie. Miłośnicy Indii nie będą tym filmem zawiedzeni.

7e8fd0a27a06b9f091fc52634e583d8a.jpg

 

 

 

The Secret garden (Tajemniczy ogród), 1993 – Film Agnieszki Holland bardzo przypomina „Małą księżniczkę”. Być może mieliście jak ja książkę w podstawówce jako lekturę – nie jest zła. Tym razem dziewczynka jest wysłana z Indii do Anglii po śmierci rodziców i trafia do domu wuja, który otacza tajemniczy ogród z tajemniczymi drzwiami w murze.

the_secret_garden_still_0.jpg

Bella, 2013 – Boże, ile ta Bella wycierpiała! Tu z kolei byłam pewna, że to będzie jakiś idiotyczny film typu zapchajdziura, a to jest naprawdę poruszająca historia. Dido Bella była pierwszą ciemnoskórą arystokratką w Wielkiej Brytanii. Dzieci z mieszanych „związków” (jeśli można to tak nazwać…) Anglików i niewolnic z Karaibów nie były rzadkością, natomiast ojciec Belli był wyjątkowy, bo gdy dowiedział się, że matka Belli nie żyje, zabrał ją ze sobą do Anglii i dał dalszej rodzinie na wychowanie. To wszystko naprawdę się wydarzyło w XVIII wieku.

1398899490000-63894484-BELLE-PAINTING-jy-4458-.JPG

Washington Square, (Plac Waszyngtona), 1997 – zaczęłam go oglądać, bo już nic innego nie było. Wydawało mi się, że to będzie jakiś bardzo poważny film w reżyserii Agnieszki Holland. Jest rzeczywiście poważny i dobry, ale też bardzo śmieszny, a Jennifer Jason Leigh w roli zakochanej gęsi jest niesamowita.

jennifer-jason-leigh-wash-square.jpg

Mansfield Park, 1999, 2007 – Nie wiem o co chodzi, bo np. Wuthering Heights nie doczekało się ani jednej dobrej adaptacji, a książka mi się podobała bardziej, niż Mansfield Park. W każdym razie obie wersje tego filmu plasują się wysoko. Ta z 1999 roku to jeden z moich ulubionych tego typu, wspaniale wyreżyserowany i zagrany, szczególnie przez główną postać, która jest urocza. Jest to też dość śmieszny, co ważne bo przy niektórych takich filmach ma się ochotę umrzeć z rozpaczy. Poza tym wszystko wygląda bardzo współcześnie, jeśli wiecie co mam na myśli. Czasem starsze filmy historyczne są trudne w odbiorze, bo bohaterowie z XIX wieku mają fryzury z lat 80., albo obraz jest jak ze starej kasety VHS i nic nie widać. Tu tego nie ma. Przechodząc do drugiej wersji: Fanny z wersji z 2007 roku jest zupełnie inna, i ja wolę tą pierwsza, ale to nadal jest wspaniały film z epoki. Ta podła, bogata arystokratka gra tu świetnie. Do tego głównego męskiego bohatera gra aktor, który był też niedołęgą w mojej ulubionej wersji serialu kostiumowego Emma. Z kolei we wcześniejszej wersji gra go inny tuz tego typu filmów i pasuje tu bosko! Film ma w sobie trochę z komedii, ale jednocześnie strasznie się to wszystko przeżywa, a przecież o to chodzi. A te dwie to chyba nie jedyne wersje, jakie istnieją.

VmaXZrYTr68oArLgjJBKy2DfABYAP--U_640x360_54158403824.jpg

Persuasion, (Perswazje), 2007 – To jeden z piękniejszych filmów tego typu, dobry, romantyczny film kostiumowy, i aż mi serce pęka jak sobie przypomnę…Jest w tej parze głównych aktorów coś niesamowitego. Dodam, że wersji z 1995 roku nie widziałam, ale też sprawia dobre wrażenie. Główna bohaterka z dobrej rodziny ma adoratora, w którym też zaczyna się zakochiwać. Rodzina jej jednak życzliwie radzi, żeby mu powiedziała żeby się odpieprzył, bo nigdy nic z tego nie będzie i tylko marnuje czas, ponieważ on jest za biedny. Co robić? Bohaterka słucha rad, no bo wiadomo że rodzina się nigdy nie zgodzi, więc nie ma sensu tego ciągnąć. Żeby mu oszczędzić przykrości, mówi mu, że go nie kocha, więc żeby sobie nie robił żadnych nadziei. Wyobraźcie sobie jej minę kilka lat później, gdy ona w międzyczasie zbiedniała, a on wraca z wojny i nagle jest admirałem i wielką szychą. Ale nadal nie zapomniał, jak go kiedyś ośmieszyła…:(((

Jakby co to niczego nie spojleruję bo to jest może pierwsze 10 minut filmu.

466749502.jpg

A poniższych filmów kostiumowych o XIX wieku których  nie widziałam, ale może warto?

Tess D’ubervilles, 2008 – jest jakaś polecana wersja z 2008 roku i wcześniejszy film Polańskiego. Nie oglądałam, bo słyszałam kiedyś że to jest strasznie smutne, ale wygląda całkiem nieźle.

Northanger Abbey, 2009 – nie wiem jakim cudem to przegapiłam. Główne role grają tu dwie młode, popularne i dobre aktorki, a całość wygląda świetnie.

 

 

tagi: filmy historyczne, filmy kostiumowe, adaptacje książek, jane austen,

3 komentarze Dodaj własny

 1. Anka Zyta pisze:

  Hej, zaczęłam od Szwecji, przez koty dotarłam tu. I bulwers!;) jak nie ma dobrej ekranizacji Wichrowych Wzgórz? A wersja z Finnesem i Binoche, bodajże z ’92; jeden z najlepszych filmów kostiumowych, czy też w kategorii ekranizacji. Oddaje atmosferę (!) książki- trochę straszną, gęstą, tak trudną do przeniesienia na ekran. Myślę, że od książki jest nawet, och!, trochę lepsza. Pozdrawiam serdecznie:) Hardy w peruce…czemu i za co?!!:D;)…

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Dzięki za komentarz:) Cieszę się że napisałaś, bo ja nie jestem ekspertem i też zbieram kolejne. Cieszę się że będę miała co oglądać!! Pewnie mnie odstraszyła data producji, bo w internecie takie filmy czasem wyglądają tragicznie;p Pozdrawiam:)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s