Indie waluta – czym płaci się w Indiach?

Walutą Indii są rupie, których kurs waha się zwykle w granicach 5,50 – 6 złotych za 100 rupii. Jak widać już przy drobnych kwotach mowa o setkach rupii, więc często zdarza się, że gdy trzeba zrobić duże zakupy, zapłacić za czynsz i szkołę tego samego dnia, to w mniejszych miasteczkach… brakuje pieniędzy w bankomacie i trzeba chodzić od jednego do drugiego i dobierać. W zeszłym roku przed wyborami wycofano banknoty o najwyższych nominałach żeby zapobiec korupcji i rozpętało się piekło. Wyobraźcie sobie, ile trzeba wybrać pięćdziesiątek lub dziesiątek, żeby uzbierać dziesięć tysięcy i ile miejsca to zajmuje w torbie.

gst-2459328_1280.jpg

Od tego czasu wprowadzono nowy banknot o nominale 2000 rupii i jakoś niedługo ma być dodatkowo wprowadzony banknot 200 rupii.

A przy okazji to inne posty, które mogą się przydać przed wyjazdem do Indii:

A to jeszcze kilka fascynujących faktów o rupiach:

  • Raupia w sanskrycie znaczy „srebrny”

 

  • czytając gazety, oferty czy książki można często trafić na zagadkowe oznaczenia typu 1 Lakh czy 1 Crore. Ponieważ przy większych kwotach w rupiach robi się nieprzyzwoicie dużo zer, stąd skróty: 1 Lakh to 100 tysięcy rupii a 1 Crore to 10 milionów.

 

  • W obiegu nadal są monety o nominałach 1-10 rupii a nawet podobno o nominale 0,5 rupii, choć osobiście nigdy jej nie widziałam. Mój nauczyciel tybetańskiego kiedyś mi opowiadał, że jak był dzieckiem to pół rupii starczyło mu na bilet do miasta, bilet do kina i jeszcze zostało coś na przekąskę. To było dawno…

rupees-390525_1280.jpg

Co jeszcze warto wiedzieć o tej walucie przed wyjazdem do Indii?

  • Mniejsze sklepiki i punkty operują na co dzień czasem bardzo małymi kwotami, więc problemy z wydaniem reszty są na porządku dziennym. Zdarza się, że sprzedawca obraża się, gdy się chce kupić butelkę wody za 20 rupii i daje mu banknot 100 rupiowy. Czasem po prostu odmawia sprzedaży. Dobrze jest trzymać drobne na takie okazje.

 

  • Moim zdaniem nie ma sensu brać do Indii żadnej innej waluty. Mi nigdy żadne dolary czy euro się nie przydały, no może raz pan się ucieszył w punkcie xero jak mu dałam 50 groszy, bo był numizmatykiem.

 

  • Ogólnie pod względem pieniędzy im mniej się kombinuje, tylm lepiej. Nie rozmiałam nigdy tego zamieszania z zamienianiem, przewalutowywaniem, wypisywaniem czeków itp. Lepiej chyba po prostu wyjąć z bankomatu na lotnisku po przyjeździe, a potem dobrać jak zabraknie.

 

  • Niestety większość banków pobiera prowizję za wypłatę z bankomatów w Indiach, dlatego trzeba to robić rozważnie. Na szczęście pierwsze polskie banki już mają karty bez prowizji dla osób spełniających określone warunki, na przykład taki na literę M.

 

  • Aha, a są limity na wybieranie pieniędzy! Najczęściej 10 tys. – 20 tys. rupii od bankomatu.

 

  • Coraz częściej w Indiach można płacić kartą. W dużych miastach czy na Goa to raczej standard w restauracjach i hotelach. Ale zdarzało mi się być w miasteczkach na kilkanaście tysięcy mieszkańców, gdzie tygodniami ani razu nie mogłam zapłacić kartą, bo po prostu nie było gdzie. Jeśli bankomat się w takim miejscu popsuje lub zabraknie mu pieniędzy, to klops. Dlatego dobrze jest nie zostawiać wyjmowania pieniędzy na ostatnią chwilę, gdy zostanie Wam w kieszeni 5 rupii.

tagi: rupia indyjska, indyjska waluta, waluta w indiach, kurs rupi, inr to pln, wakacje w indiach, wyjazd do indii, przed wyjazdem do indii, podróż do indii, bankomaty w indiach

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s