Jak dostać odszkodowanie za opóźnienie lotu Ryanair lub Wizzair? cz. 2

Mój poprzedni wpis na ten temat cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Dotyczył ubiegania się o odszkodowanie Ryanair, ale myślę, że będzie przydatny też dla osób podróżujących innymi tanimi liniami, takimi jak Wizzair, EasyJet itp. Sądząc tylko po komentarzach pod tekstem, razem odzyskaliśmy już kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Dostałam dziesiątki pytań związanych z kwestiami, których nie poruszyłam w tekście. Oto one:

airport-2094122_1280.jpg

Czy jeśli podróżowało razem kilka osób, to można złożyć jeden wniosek dla kilku osób, czy trzeba złożyć kilka wniosków?

Moim zdaniem ponieważ Ryanair przelewa pieniądze tylko na konto osoby, która kupiła bilety, to od tego zależy odpowiedź na to pytanie. Czyli: wniosek składa ten kto płacił nawet, jeśli osób było kilka i moim zdaniem wtedy może załączyć w jednym wniosku dokumenty kilku pasażerów (bilety, numer rezerwacji itp.). Dajcie znać w komentarzach, czy tak jest.

Czy trzeba dołączać do wniosku bilet? Kupując bilet przez aplikację nie ma się przecież do niego dostępu po podróży.

Wystarczą dane: numer rezerwacji i lotu. Zwykle dostaje się je na swojego maila po zarezerwowaniu biletu. O numer lotu można też zapytać na infolinii lotniskowej lub linii lotniczej.

Co wpisać w polu „4 ostatnie numery karty”?

To pole dotyczy osób, które płaciły za bilet kartą kredytową lub debetową. Na jej przodzie widnieje ciąg cyfr pogrupowanych na cztery – to numer karty. Chodzi o ostatnie cztery cyfry z tego ciągu.

Pomyliłam się, wypełniając wniosek! Co teraz?

Po wypełnieniu wniosku dostaje się e-mail, a w nim jest informacja o tym, jak „dostać się” do swojego wniosku i np. dołączyć dodatkowe dokumenty. Jeśli błąd był bardzo poważny (np. pomyłka w numerze lotu), to można wypełnić też drugi wniosek. Wtedy pierwszy zostanie odrzucony a drugi nie.

aircraft-2410190_1280.jpg

Czy mogę się ubiegać o zwrot kosztów, zwrot ceny biletu i odszkodowanie jednocześnie?

Jesli lot był bardzo opóźniony i z tego powodu poniesiono koszty, to o ile zachowasz rachunki (np. za taksówkę którą wracałeś w środku nocy z lotniska, bo samolot się spóźnił i już nie było autobusu), możesz ubiegąć się o zwrot kosztów. Jeśli chodzi o zwrot kosztów biletu lotniczego, to można się o niego ubiegać, jeśli zadecydowałeś, że zamiast lecieć opóźnionym samolotem np. wsiądziesz w pociąg. Ale odszkodowanie za opóźnienie lub odwołanie lotu należy się tym, którzy wsiedli w końcu do samolotu, więc jeśli wybierzesz inny środek transportu, to nie możesz już się o nie ubiegać. Jeśli podróżowałeś opóźnionym samolotem, to też nie możesz ubiegać się o zwrot kosztów biletu, bo bilet został wykorzystany. Ale nadal przysługuje odszkodowanie;)

Kupiłem bilet w biurze podróży/ na zewnętrznej stronie internetowej. Czy należy mi się odszkodowanie?

To najciekawsza kwestia. Co mają zrobić osoby, które powierzyły kupno biletu komuś innemu? Ponieważ we wniosku o odszkodowanie trzeba podać ostatnie cztery cyfry karty, którą płaciło się za bilet, nie mogą oni złożyć wniosku. To nie oni płacili za bilet – zapłacili agencji lub stronie, która z kolei zapłaciła Ryanairowi.

W przypadku biura podróży uczestnicy wycieczki też powinni mieć prawo do odszkodowania za opóźniony lot. Zwykle jest o tym mowa w umowie z biurem. W takim wypadku składamy reklamację do biura podróży.

W przypadku zewnętrznych portali jest jeszcze bardziej interesująco. Bardzo często pasażerowie w takiej sytuacji dowiadują się, że ani portal, ani linia lotnicza nie zamierzają oddać pieniędzy, bo każde z nich uważa, że winne jest to drugie. Dlatego moim zdaniem w przypadku niskokosztowych linii jak Ryanair czy Wizzair właśnie na wypadek opóźnienia lotu warto jest kupować bilety tylko przez stronę internetową linii. Czasem na zewnętrznym portalu może być o kilka złotych taniej, jednak w przypadku ubiegania się o odszkodowanie czeka nas długi i żmudny proces, jeszcze bardziej żmudny, niż zwykle w tanich liniach. Pośrednik może unikać odpowiedzialności lub nie odpisywać, co się zdarza bardzo często.

W maju tego roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości zajmował się sprawą tego typu. Pasażer kupił bilet u pośrednika, a po opóźnieniu lotu ani pośrednik, ani linia lotnicza nie poczuwali się do odpowiedzialności. Trybunał orzekł, że odpowiadać powinna linia lotnicza, bo to ona ma zapewnić pasażerom informację o zmianach w rozkładzie lotów. Można więc powoływać się w kontaktach z przewoźnikiem na ten wyrok. Myślę jednak, że najlepiej oszczędzić sobie nerwów i kupować bilety bezpośrednio. No bo przyznacie że jest coś podejrzanego w tym, że tania linia sprzedaje bilet za 49 złotych a jakaś strona, która przecież zatrudnia ludzi i utrzymuje serwery, ma ten sam bilet za 45 złotych. Moim zdaniem często jest tak właśnie dlatego, że w razie kłopotów strona sama sobie odbierze odszkodowanie i „odrobi” w ten sposób straty.

Ryanair twierdzi, że opóźnienie było mniejsze, niż trzy godziny, a mi się wydaje, że było większe. Jak to sprawdzić?

Informacje o godzinach lotów powinna podać infolinia lotniskowa. Można też do nich napisać maila, by mieć tą informację na piśmie. Portale typu FlightRadar często podają dane szacunkowe, więc nie muszą one być zgodne ze stanem faktycznym ani ważne z punktu widzenia liniji lotniczej. Można porównać te dane z informacjami z infolinii lub czatu Ryanair czy Wizzair. Też mają one obowiązek podawać dane o godzinach odlotów.

Czy trzeba mieć wykupione ubezpieczenie w Ryanairze (Wizzairze, Enter…), żeby dostać odszkodowanie?

Nie!

Macie jeszcze jakieś pytania? To koniecznie zadawajcie je poniżej, a ja postaram się odpowiedzieć.

 

 

 

Reklamy

39 komentarzy Dodaj własny

 1. Ryanair odwołuje loty na potęgę, ja byłam w tej pierwszej fali tzn. jeszcze w mediach nie było głośno o tym. Pani w okienku nie zaproponowała ani hotelu, ani lotu następnego. Jedyne co proponowali to zakup kolejnego lotu, oczywiście na własny koszt (później Ryanair zwróci – takie zapewnienie). Następny lot – za tydzień z Ryanairem. W międzyczasie burza mózgów i próba rezerwacji lotu powrotnego przez aplikację. Niestety ceny rosły w zastraszającym tempie. Suma sumarum, zarezerwowałam lot w biurze podróży, Allitalia – najtańsza opcja i dość przyzwoicie cenowo. Co teraz? Należy mi się odszkodowanie, zwrot za bilet niewykorzystany (powrotny), bilet powrotny nowy, koszty życia przez 2,5 dnia? Nie muszę wspominać, że powrót kosztował mnie drożej niż lot wykupiony w dwie strony :-).
  Poproszę o podpowiedź bo nie chciałabym się posiłkować firmą, która bierze dość sporą (w moim mniemaniu) prowizję. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Dominika

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Hej,
   słyszałam o ty, że odwołują. Moim zdaniem odszkodowanie się należy jeśli nie zgodziłaś się na ten kolejny lot i z niego nie skorzystałaś. Jeśli byś skorzystała, to myślę że należałby się tylko zwrot ewentualnych kosztów typu hotel.

   Polubienie

 2. Michał pisze:

  Witam, mam pytanie poniewaz dzis rano (9:25) mialem leciec na wakacje ale wczoraj okolo godz 15 dostalem email od ryanair ,że moj lot został odwolany. Czy jest jakas szansa ze linia lotnicza odda mi za pieniadze za hotel itp. Poniewaz nastepny lot jaki mi zaproponowali jest we czwartek a to juz za pozno. Odszkodowanie 250 euro nie pokryje ceny hotelu.
  Z gory dziekuje za pomoc.

  Polubienie

 3. zarobiona pisze:

  Witam serdecznie,

  leciałam Ryanair’em do Newcastle 20 października, niestety dopiero dzisiaj znalazłam chwilę na wypełnienie wniosku, w międzyczasie (znaczy dzisiaj) przeczytałam na dokumencie przesłanym przez ryanair dot opóźnienia o godz 9:00 (samolot miał startować o 7:30) iż o ewentualne skargi i odszkodowania można aplikować tylko w terminie 7 dni. Dodatkowo napisali iż można domagać się tylko zwrotu poniesionych kosztów. Podczas gdy firmy zajmujące się odzyskiwaniem odszkodowań twierdzą iż termin aplikacji nie ma znaczenia pod warunkiem iż lot odbył się w przeciągu ostatnich 3 lat. Co teraz?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Cześć. Ja raz dostałam odszkodowanie po wielu miesiącach, więc rzeczywiście to nie ma znaczenia. Z tym że Twój lot był niestety opóźniony o tylko 2,5 godziny, a odszkodowanie się dostaje dopiero od trzech 😦 Ale być może zwrot kosztów biletu rzeczywiście przysługuje tylko przez parę dni.

   Polubienie

 4. Ewa pisze:

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie wypełnienia formularza o odszkodowanie za odwołany lot. Co należy wpisać w rubryce „Comment”?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Komentarze, jeśli się jakieś ma. Coś co się nie zmieściło w innych rubrykach a jest ważne. Jeśli nic takiego nie ma, to nic 🙂

   Polubienie

   1. Ewa pisze:

    Problem w tym, że nie mogę wysłać zgłoszenia. Pojawia się komentarz: „Proszę wypełnić to pole”.
    Wpisałam po prostu spację i udało się wysłać:)

    Polubienie

 5. U. pisze:

  Dlaczego mówicie o 3 h opóźnienia, jeśli art 6 rozporządzenia 261 mówi o 2 h opóźnienia w przypadku wszystkich lotów do 1500km a tym samym o prawie do odszkodowania w wysokości 250 euro? Moj lot był opóźniony o niewiele ponad 2h i czytam i czytam i wydaje mi się, ze powinnam się kwalifikować 🙂
  Pozdr

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Jest tam napisane że 2 h jeśli lot jest poza Unię. Wewnątrz Unii 3. http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1476179175834&uri=CELEX:32004R0261

   Polubienie

   1. U. pisze:

    No o to chodzi, ze nie 🙂 jest tam napisane ze 2 h lub mniej dla wszystkich lotów do 1500 km ( a moj taki był) i 3 h dla lotów wewnątrz unii powyżej 1500 km etc
    Nie widzę nigdzie słowa poza unie 🙂 i połączenia tego z 2h opóźnienia

    Polubienie

   2. udajesie pisze:

    a rzeczywiście. poprawię to w tekście jak będę miała chwilę. dzięki! chyba myślałam, że 3, bo mój się spóźnił o 3 więc tylko to mnie interesowało;p

    Polubienie

 6. U. pisze:

  No moj się spóźnił o 2. Z samolotu wyszłam po 2h i 3 min i o to będę walczyć 🙂 czy jakieś dowody są potrzebne ? Nagrałam filmik ale pewnie nie mam gdzie go nawet załączyć. No i czy aplikację wypełniać w j. angielskim?

  Polubienie

 7. justyna pisze:

  Kupilam bilet dla mamy I lot byl opozniony.na wniosku powinnam napisac swoje dane ,Tak ???

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Nie no dane tego kto miał polecieć

   Polubienie

 8. Filip pisze:

  Witam, moj lot zostal zmieniony o wiecej niz o 2 godziny i dostalem od Ryanaira e maila tej tresci ” Ponieważ Państwa lot został zmieniony o więcej niż 2 godziny, mogą Państwo ubiegać się o zwrot kosztów klikając poniższy link i wypełniając wymagane dane.”
  Planujemy odbyc lot i moje pytanie brzmi czy mozna ubiegac sie o czesciowy zwrot kosztow ?
  Czy moze ktos mial do czynienia z taka sytuacja?
  Z gory dziekuje za odpowiedz.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   moim zdaniem nie.

   Polubienie

 9. Dorota pisze:

  Witam. Mam pytanie czy jesli chodzi o EU 261 zwrot nastepuje zawsze na konto płacącego za bliety? Otrzymalam wiadomosc ze czek bedzie przesłany w ciagu 14 dni i zaczełam sie zastanawiac czy pieniadze napewno wpłyną na konto.

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Czek? Może coś zaznaczyłaś żeby czekiem odesłali? Hmm , nie wiem nic o czeku…

   Polubienie

 10. Magdalena pisze:

  Czy w przypadku godzinnego opóźnienia lotu (Ryanair), mogę ubiegać się o odszkodowanie mając wykupione ubezpieczenie?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Co do ubezpieczenia to nie wiem, ale jeśli nie to by było bez sensu;p

   Polubienie

 11. Olka pisze:

  Witam, moj lot z Mazur 05.01 zostal ODWOLANY , o czym dowiedzielismy sie na miejscu, Wizzair w @ zaproponował przebookowanie, bilety do Londynu szybko przebookowalam online na sb. Z GDANSKA poniewaz , z Mazur kolejny lot byl dopiero na poniedzialek. Wobec tego zamiast poleciec z Mazur (lotnisko 30min. Od domu ) w pt. 05.01 o 10;50, polecielismy z Gdanska w sb. 06.01 o 19;30 .(dodatkowo musielismy zaplacic ZNOW za wybor miejsc po 41zl (najtansze)) Przez co moj narzeczony stracil zlecenie na 2 tys. £ . Dodam, tylko ze po mimo to, ze bilety z Gdanska byly o wiele tansze, zdecydowalismy, ze doplacimy za wygode . Wiec zaplacilismy o wiele wiecej, zeby wracac w pt. Rano z Mazur .. (kolega , ktory wracal docelowo z Gda za ten sam bilet zaplacil 35£ – kupowany w tym samym czasie, my natomiast za bilet z Mazur zaplacilismy po 115 £ ! ) czy mozna ubiegac sie o cos wiecej niz odszkodowanie ???

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Tak! Ze strony Wizzair:”W przypadku zmiany trasy, jeśli nowa godzina odlotu przypada na dzień po planowanym dniu rozpoczęcia anulowanego lotu organizujemy bezpłatne zakwaterowanie w hotelu oraz transport między lotniskiem i miejscem zakwaterowania. Jeśli Wizz Air nie może zapewnić Ci takich świadczeń, zwrócimy Ci koszty posiłków, zakwaterowania w hotelu oraz transportu między lotniskiem i miejscem zakwaterowania.

   Zwracamy koszty w uzasadnionej wysokości, które muszą zostać udokumentowane rachunkami.” Tu jest link do formularza: https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/compliments-and-complaints/#/

   Polubienie

 12. Elżbieta pisze:

  Witam 🙂 18 grudnia 2017 miałam opóźniony lot o 9 h. 9h koczowania na malutkim lotnisku ,nie wiedząc co można ze sobą zrobić .Wypełniłam formularz na odszkodowanie 10 stycznia i tego samego dnia przysłał mi Ryanair taką informację :

  Drogi Kliencie

  Dziękujemy za zapytanie e-mailowe.

  Skontaktujemy się z Tobą po rozpatrzeniu Twojego roszczenia

  Nie przesyłaj ponownie swojego roszczenia.

  Z poważaniem,

  Zespół obsługi klienta

  Dla i w imieniu
  Ryanair DAC

  Ostatnio czytałam że od nowego roku wnioski takie mają być rozpatrywane w ciągu 10 dni a nie jak do tej pory 28 dni .Czy powinnam interweniować? ,czy skorzystać z firm zajmujących się takimi sprawami .Wolała bym dostać cokolwiek niż nic a 500 euro drogą nie chodzi .Pozdrawiam Elżbieta

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Hej, ja bym się przypomniała na czacie, wysłała skargę, i na pewno zadziała:)

   Polubienie

 13. Elżbieta pisze:

  o dzięki za odpowiedz 🙂 A wiesz może gdzie mogę znaleźć adres tej firmy gdzie mam złożyć skargę ? Będę bardzo wdzięczna:-)

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Hej, nie chodzi mi o firmę – ja jak składałam, to też czekałam z miesiąc i wysłałam po drodze „zażalenie”, i w końcu sobie o mnie przypomnieli. Na stronie to jest ten formularz: https://contactform.ryanair.com/?cr=4-0&lg=en&id=43&compr=Other Tam chyba po angielsku trzeba niestety ale możesz napisać coś typu : Hallo, on (data) I travelled from x to y on a flight z and it was delayed by x hours. I filled eu261 Compensation form on (data) but I still didn’t get my compensation. It was x days so please let me know as soon as possible what is the reason and when can I expect it. Greetings, Elżbieta x ” Powodzenia 🙂

   Polubienie

   1. Elżbieta pisze:

    dziękuję Ci bardzo .Już piszę .Pozdrawiam cieplutko ale niestety z zimnej Irlandii ,ale pięknej 🙂

    Polubienie

 14. Aga pisze:

  Witaj.
  27 grudnia mój mąż leciał Ryanairem ze Stansted do Gdańska. Planowany wylot 9,25, na pokładzie samolotu był o 10, wystartowali ok godz. 17 czyli około 7 godzin siedzenia w samolocie bez jakiegokolwiek jedzenia czy picia ( tylko do kupienia oczywiście). Jako powód opóźnienia podany był „złe warunki pogodowe ( opady śniegu)”. Mam dwa pytania. Czy w tej sytuacji możemy starać się o odszkodowanie to po pierwsze a drugie to co zaznaczyć w formularzu który Pani podaje? jeżeli żaden z punktów nie dotyczy sytuacji ( 3 punkty; odwołany lot, zakupiony inny lot, hotel ….. nie wiem czy dobrze zapamiętałam te punkty)

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Dzień dobry,
   jeśli to była rzeczywiście wina opadów śniegu, to Ryanair nie miał na to wpływu i niestety odszkodowanie się nie należy,

   Polubienie

 15. Izabela pisze:

  Witam.
  11 grudnia wracałam Wizzair z Doncaster /Sheffield do Lublina lot miał sie odbyc o godz. 20:50 ostatecznie wystartowalismy o 00:50, na lotnisku dostalismy voucher na 3£. Lot byl opozniony o ponad 3h.
  Pisalam skarge na stronie linii bardzo szybko dostalam odpowiedz o przyznaniu mi odszkodowania w wysokości 460€ na kolejne loty na koncie Wizz wazne bezterminowo, niestety wrocilismy do Polski na stałe wszystkie nasze sprawy na Wyspach sa zamkniete.
  Poprosilam o rzeczywiste pieniazki, dostalam odpowiedz iz przyznano mi 400 € i zostalam poproszona o podanie detali konta i te pieniazki beda mi wplacone. A teraz pytanie wczesniejszy kontakt z biurem byl bardzo szybki i sprawny od ostatniej wiadomosci brak odpowiedzi, brak pieniedzy na koncie, jak dlugo to trwa i czy po tylu wiadomosciach, napweno pieniadze beda wplacone. Dodam ze ostatnia wiadomosc ktora dostalam byla 6 stycznia 2018. Dziękuje za wszelkie info…

  Polubienie

 16. MAlgorzata Kuban pisze:

  witajcie

  Nie moge wyslac tego formularza EU261/2004 Compensation , system czepia sie ze nie podalam kwoty o ktora sie ubiegam ( nie korzystalam z hotelu, wyzywienia , taxi itp.)
  Moj lot byl opozniony ponad 3 godziny. Skorzystalam z opoznionego lotu i ubiegam sie o odszkodowanie.W/g rozporzadzenia jest 250 Euro.
  Cos robie zle tylko nie wiem co !!
  Prosze o sugestie, co to moze byc.
  z gory dziekuje

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   tu w komentarzach mnóstwo osób o to pisało. napisz 1 albo 0.

   Polubienie

 17. hym4444 pisze:

  Dziekuje rowniesz za ten blog, gdyz bylo to jedno z kilku zrodel informalcji i inspiracji do dzialania:) Dzieki.

  Polubienie

 18. ZUZIA235 pisze:

  Witam. Po odwołanym locie zaproponowali mi lot z innego lotniska, a koszt biletu na pociąg to 60 funtów. W którym formularzu mogę ubiegać się o zwrot kosztów za ten bilet?

  Polubienie

 19. Monika pisze:

  Witam. Wczoraj tj. 01.04.2018 wraz z partnerem mieliśmy zaplanowany lot liniami Wizzair z Poznania do Paryża. Lot został opóźniony, z godziny 14:10 na 20:30 , to ponad 6 godzin spędzonych na lotnisku. Dodam,że nie podano żadnego konkretnego powodu, przez który doszło do opóźnienia. Informację otrzymaliśmy czekając już do wyjścia do samolotu. Podczas oczekiwania na przelot podano nam posiłek oraz broszurę informującą o prawach przysługujących pasażerom. Wyczytałam, że należy nam się prawo do odszkodowania sięgające kwoty 250 euro. Czy próbować samej ubiegać się o odszkodowanie wysyłając wniosek bezpośrednio do przewoźnika a może szukać pomocy np. poprze stronę Airhelp ? Proszę o podzielenie się swoją opinią oraz poradę jak zacząć działać w tej sprawie. Na oficjalnej stronie Wizzair znajduje się formularz , w którym można ubiegać się o odszkodowanie lecz w formie zwrotów na konto Wizzair, na loty w przyszłości . Pierwszy raz nam się to zdarzyło. Z góry dziękuję za pomoc.

  Polubienie

  1. Sławek To pisze:

   Miałem podobna sytuacje tylko ze lot był opuzniony o 5 godzin z Gdańska do Newcastle w dniu 02 04 2018 Ryanerem prosze o jakies info czy moge samemu otrzymac odszkodowanie czy przez jakąś firme co sie tym zajmuje jzeby nie płacic prowizji

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s