Jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot Ryanair?

 

Ostatnio udało mi się dostać od Ryanaira odszkodowanie w wysokości ponad 1000 złotych za lot opóźniony o ponad 3 godziny. Napisałam o tym poniżej, a jak zobaczycie w komentarzach, przydało się to setkom osób. To super!

do_postow_after.png

Wszystko trwało tylko parę tygodni i to tylko dlatego aż tyle, bo w międzyczasie były Święta i Sylwester. Wcześniej szukałam o tym informacji w internecie i poza jednym forum nie znalazłam zbyt wiele konkretów. Trafiło się też sporo mrożących krew w żyłach opowieści osób, które czekały na odpowiedź przez pół roku, a później linie lotnicze wmawiały im, że samolot się popsuł z winy klucza gęsi, a nie linii lotniczych.

Moje doświadczenia okazały się nieco lepsze,  dlatego postanowiłam się nimi podzielić. Jak możecie zobaczyć w komentarzach, od kiedy opublikowałam ten wpis odzyskaliście już co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Okazało się, że wcale nie jest to takie trudne.

Odpowiem tu na następujące pytania:

 • Jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot? Jak dostać odszkodowanie za odwołany lot?
 • Czy można dostać odszkodowanie od tanich linii? Czy da się dostać odszkodowanie od Ryanair, Wizzair, EasyJet?
 • Czy opłaca się korzystać z usług firm, które oferują pomoc w uzyskaniu odszkodowania? (raczej NIE)

Jeśli Twoje pytanie jest bardziej skomplikowane, niż te powyższe, to zapraszam od razu do drugiej części tego wpisu.

https://udajesie.com/2017/08/24/jak-dostac-odszkodowanie-za-opoznienie-lotu-ryanair-lub-wizzair-cz-2/

W ciągu lat od opublikowania pierwszej części postu dostałam setki pytań, na które postaram się tam odpowiedzieć. Myślę, że odpowiedzi mogą się też przydać osobom, które podróżowały inną tanią linią, taką jak Wizzair, EasyJet, Level, a może również Baltic Air czy Norwegian. Poruszam tam takie kwestie, jak odszkodowanie, gdy bilet został kupiony przez biuro podróży, czy pomyłki we wniosku.


A wracając do tematu głównego;)

Skąd przyszło mi do głowy ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot? Otóż kilka tygodni temu kupiłam sobie bilet na lot z Gdańska do Warszawy liniami Ryanair. Jakież było moje zdziwienie, gdy na kilka minut przed wejściem na pokład okazało się, że samolot jednak odleci za ponad trzy godziny. Po jakimś czasie wszyscy dostali od pracowników lotniska karteczki, na których były informacje o prawach pasażera.

Było tam napisane, że w przypadku lotów do 1500 km  w ramach odszkodowania EU 261 za opóźnienie powyżej 3 godzin można dostać 125 euro, powyżej trzech godzin  i 1500 km należy się odszkodowanie w wysokości 250 euro, w przypadku lotów do 3500 kilometrów należy się 400 euro a za lot dłuższy, niż 3500 kilometrów i opóźniony o więcej, niż 4 godziny, może należeć się nawet 600 euro. Podobne zasady obowiązują, gdy lot został odwołany na mniej niż 7 dni przed wylotem.

Jest oczywiście kilka haczyków:

 • lot musi zaczynać się w którymś z państw unijnych i być obsługiwany przez unijną linię lotniczą LUB musi się kończyć w którymś z państw unijnych i być obsługiwany przez europejską linię lotniczą.

 

 • Czytałam na tym forum historię kogoś, czyj lot był opóźniony o ok. trzy godziny, linie lotnicze powiedziały, że o 2:58, więc że nic mu się nie należy, a on udowodnił, że samolot stanął na płycie lotniska 3:01 godzin po czasie, więc jednak mu się należy, bo to od tego momentu się liczy przylot samolotu. Dlatego warto pilnować czasu i sprawdzać, ile go rzeczywiście minęło.

 

 • Opóźnienie lub odwołanie musiało powstać z winy przewoźnika. Co to znaczy? Jeśli np. wybuchł wulkan lub trwa strajk na lotnisku, to niestety nie jest to wina linii lotniczej. Jeśli natomiast popsuł im się samolot, to jest wina linii lotniczej. Są oczywiście wyjątki od tej reguły – np. jeśli w samolot uderz piorun, to psuje się nie z winy przewoźnika. Skąd wiedzieć, czym wywołane jest opóźnienie? Przedstawiciele linii lub lotniska zawsze muszą poinformować o tym pasażerów. Czasem można dostać też e-mail od linii lub sprawdzić na stronie lotniska, lub na infolinii linii lotniczej.

Po tym, gdy dostałam na lotnisku karteczkę, ponieważ nie miałam za wiele do roboty, natychmiast zapytałam „to co z tym odszkodowaniem” ? Pani z lotniska odpowiedziała, że trzeba kontaktować się w tej sprawie z Ryanairem mailowo. Już wiedziałam, że będzie to oznaczało długie miesiące znoju, po których okaże się, że nic z tego.

Dlatego od razu napisałam do jednej z tych firm, które obiecują pomóc w odzyskaniu odszkodowania za ok. 25% wygranych pieniędzy. Drogo – pomyślałam – ale lepsze 75% realnych pieniędzy, niż 100% takich, których nigdy nie zobaczę, więc nie wahałam się ani chwili.

odszkodowanie_Za_opóźniony_lot_eu_261_pomoc
Do jednej z TYCH firm

Następnego dnia dostałam od nich wiadomość, w której napisali, że w przypadku tanich linii takich, jak Ryanair, o odzyskanie pieniędzy jest bardzo trudno, a wnioski pozostają bez odpowiedzi, więc że podadzą w moim imieniu Ryanair do sądu. W pierwszej chwili się zgodziłam, w drugiej uznałam, że sądzenie się z linią lotniczą i zawracanie sobie tym głowy jest raczej ostatecznością. Postanowiłam, że spróbuję dostać odszkodowanie sama, a jeśli się nie uda, to wrócimy do tematu.

e-book dostępny.png

Okazało się, że jest to bardzo proste. Tu muszę  jednak wtrącić coś o tanich liniach lotniczych. Nie dziwi mnie, że ktoś, kto sprzedaje bilety za 40 złotych, nie ma potem ochoty wypłacać każdemu tysięcy złotych odszkodowań. A zgodnie z prawem powinien. Dlatego stosuje różne interesujące techniki, by zniechęcić do podejmowania kroków w tej sprawie. I tak, o ile na stronie każdej szanującej się linii lotniczej dział z pomocą w otrzymaniu odszkodowania można znaleźć bez trudu, w Ryanair jest nieco inaczej…

Porównajmy. Tak to wygląda np. na stronie KLM:

KLM_odszkodowanie_refund_strona_eu_261
Proste, prawda?

A tymczasem na stronie Ryanair…

Strona_Ryanair_zła_ukryte_compensation_odszkodowanie_eu_261
Nie widzisz zakładki, która pozwala przejść do formularza odszkodowań? Dziwne… Przecież jest tuż za paskiem, którego nie da się usunąć!

Nie robię sobie jaj, ten formularz naprawdę jest za tym paskiem. Na szczęście da się też go znaleźć w inny sposób. Gdy już wyjdzie się z formularzy, które pozwalają załatwić coś zupełnie innego, ale są łudząco podobne do właściwego formularza, a także formularzy po polsku, które pozwalają ubiegać się o rekompensatę, ale dopiero drobny druczek na dole informuje, że nie o tę, o którą chodzi…wtedy można przejść do właściwego formularza.

Link do niego znalazłam na forum Fly4Free i nie wiem, jak innym sposobem można go znaleźć, chyba że się akurat stoi w czasie odpowiedniej fazy księżyca przy odpowiednim kamieniu i wypowie się  w odpowiedni sposób słowo „melon”.

Moim zdaniem formularze na polskiej stronie są bezużyteczne, bo te do których się dokopałam dotyczyły zupełnie nie tego, co trzeba, ale jak ktoś chce, to może próbować szczęścia.

* UWAGA dodana 26.06.2018: muszę tu dodać, że ostatnio sprawdziłam,  i sporo się zmieniło. Jest to prostsze i wniosek znajduje się też  tu po zalogowaniu się.

A wracając do mojej historii:

Potem było już łatwo. Dostałam potwierdzenie w którym kazali mi czekać, a następnego dnia liścik, w którym było napisane, że 250 euro zostanie zwrócone na konto powiązane z kartą, którą płaciłam. Aha, wypełniając wniosek, trzeba podać numer konta z IBAN-em i SWIFT-em. Ale jeśli się tego nie zrobi, to można dodać potem.

Pieniądze miały być na koncie w ciągu 14 dni. Po tym czasie zaczęłam się zastanawiać, jak można skontaktować się z Ryanairem w tej sprawie. Taka naprawdę nie można, bo na maile odpowiada robot. Mają też „czat na żywo”. W tym po polsku jedna z pań zapewniała mnie, że czat  służy tylko do informacji o rozkładzie lotów i że ona nic nie może  (to nie prawda), dlatego jeśli się dało, to korzystałam z tego angielskiego. Ten z kolei często jednak nie działał. Wypełniłam też formularz skarg i zażaleń.

Nie wiem, które z powyższych zadziałało, ale 12 stycznia, po 21 dniach od otrzymania e-maila od Ryanair, dostałam w końcu swoje odszkodowanie.

zrzut-ekranu-2017-01-12-22-19-25

Czy to było bardzo trudne? Moim zdaniem nie. Od początku nastawiłam się, że łatwe to nie może być, a tak naprawdę bez problemu dałam sobie radę.

Czy odzyskanie odszkodowania od Ryanair różni się czymś od takiej samej procedury w innych liniach? Poza dostępnością wniosków, a raczej ich ukrywaniem na stronie, wszystko było tak samo. Uzyskanie odszkodowania od Ryanair jest możliwe tak jak od każdej innej linii. Może tylko wymaga nieco więcej cierpliwości.

Czy polecam korzystanie z usług firm, które w tym pomagają? Nie. Z powyższym poradnikiem każdy jest w stanie to zrobić samemu. Jeśli nie ma na to zupełnie czasu ani ochoty, może zwrócić się o pomoc, ale powinien chyba wybrać lepiej niż ja. Firma, którą wybrałam, wyglądała jak wszystkie inne z pierwszej strony Google, ale nie wiem, skąd jej przyszło do głowy, że procesowanie się do końca świata z Ryanairem jest najlepszym sposobem na uzyskanie odszkodowania w tym życiu.

 

 

384 komentarze Dodaj własny

 1. Marek pisze:

  Jakie dane podać jeśli za bilety płaciłem kartą Revolut i żądam odszkodowania za odwołany lot?
  Konto Revolut nie posiada nr konta tylko IBAN i BIC. Są dwie metody wpłaty:
  – przelew SEPA
  – przelew SWIFT – tutaj trzeba podać tytuł przelewu dla danego konta Relolut

  Czy Ryanair uwzględnia tytuł przelewu i co wpisać w formularzu w miejscu nr konta ?

  Polubienie

 2. Marta pisze:

  Wypełniłam formularz o odszkodowanie, wysłałam, ale jak dotąd nie otrzymałam od Ryanaira potwierdzenia złożenia wniosku. Ile trwa mniej wiecej otrzymanie od nich maila potwierdzającego? A może złozyc wniosek jeszcze raz? 🙂

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Kochana Marto, odpowiedzi na wszystkie pytania są w tekście i komentarzach

   Polubienie

   1. Marta pisze:

    no właśnie w tekście nie ma po jakim czasie pani dostała, jest tylko, że potwierdzenie wysłali na maila 🙂

    Polubienie

   2. udajesie pisze:

    A to jeśli nie ma tego w tekście, to ponieważ było to z półtora roku temu, to już sobie nie przypomnę. Ale dostałam najwyraźniej i to raczej jakoś szybko skoro cała sprawa była skończona w ciągu miesiąca (a po drodze był Sylwester i Święta)

    Polubienie

  2. Monica pisze:

   hej 😉 ja molestowałam konsultantów na irlandzkim czacie i po tygodniu mam numer wniosku i jest jakos potwierdzony. teraz dalej czekamy..

   Polubienie

  3. Dżoana pisze:

   u mnie od wysłania wniosku do przelania pieniedzy to było jakieś 3 tygodnie

   Polubienie

 3. Agnieszka pisze:

  Hej, mam pytanie do osób które już dostały odszkodowanie.
  W jakiej walucie otrzymaliście przelew? Podałam konto w euro do wypłaty odszkodowania, w potwierdzeniu od ryanair dostałam info że przyznali nam 2152 zł (równowartość 500euro), jednak na konto otrzymałam tylko 474 euro. Jak to u was wyglądało?

  Polubienie

  1. Monica pisze:

   dostalas 474, bo pewnie bank/banki zabrał/y sobie dolę ;(

   Polubienie

 4. Jagoda pisze:

  Cześć;)
  Mam pytanie odnośnie opóźnienia o ponad 2h. Mój samolot zatrzymał się na płycie 2h i 4 minuty:p po planowym rozkładzie.Zastanawiam się nad złożeniem wniosku,bo jak wyczytałam można nawet 125euro otrzymać.Ale na stronie Ryanair bo wybraniu wniosku są opcje do wyboru i tylko jedna z opóźnieniem ponad 3- godzinnym. Czy w tym przypadku jest jakiś inny sposób skontaktowania się oprócz mailowej drogi na którą moga nawet nie odpowiedzieć?
  Z góry dzięki za odpowiedź;)

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Moim zdaniem nie.

   Polubienie

  2. Monica pisze:

   proponuje chat online z konsultantem, najlepiej z irlandzkiej strony, oczywiscie po angielsku :), podaje link: https://www.ryanair.com/ie/en/useful-info/help-centre/faq-overview/contact-us#0-0

   Polubienie

 5. mews pisze:

  Cześć, szybkie pytanie odnośnie wypełniania wniosku do Ryanaira: czy wpisywać tam polskie znaczki, czy nie? bo w rezerwacji byłam maŁgorzata; ale teraz może lepiej maLgorzata…? Czy odpiszesz mi jakoś szybko? wieeeeeeelkie dzięki,
  małgorzata :))

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   chyba nie ma to aż takiego znaczenia.

   Polubienie

  2. Jagoda pisze:

   Ok, dzięki;)

   Polubienie

 6. mews pisze:

  dzięki. okazuje się, że jednak chce polskie znaki, skoro tak było w rezerwacji.
  Ale wychodzi kolejne pytanie:
  jeśli ja w końcu poleciałam tym opóżnionym samolotem i nie miałam dodatkowych/nowych kosztów związanych z podróżą, to o co powinnam się ubiegać: o EU 261 Expenses Claim Form for flight cancellation and delay? o General refunds, death & serious illness?
  hm?
  dzięki,
  małgorzata

  Polubienie

  1. Marta pisze:

   EU 261 Expenses Claim Form for flight cancellation and delay 🙂

   Polubienie

 7. Giorgia pisze:

  Dziękuje za kilka słów jak załatwić cała procedurę i musze sie pochwalić ze udało mi sie dostać odszkodowanie.

  Polubienie

 8. Marta pisze:

  Moi drodzy mnie tez udało się uzyskać odszkodowanie za opóźniony o 6 godzin z Wrocławia do Londynu, w dniu 16 czerwca 🙂 wniosek złożyłam 19 czerwca, wczoraj dostałam wiadomość, że w ciągu 10 dni roboczych pieniądze zostaną przelane na moje konto 🙂 Dziękuję za wszystkie zamieszczone tu porady 😀

  Polubienie

  1. Zabol pisze:

   Czy miałaś wykupione ubezpieczenie?

   Polubienie

 9. Marek pisze:

  Ja dostałem informację od LOTu, że za ponad 3 godzinne opóźnienie przyznali odszkodowanie w wysokości 400€, tyle że pieniądze mają wpłynąć w ciągu 4 tygodni – zobaczymy :\

  Polubienie

  1. Marek pisze:

   Pieniądze przyszły na ósmy dzień, bez żadnych potrąceń. 🙂
   Dzięki za inspirację.

   Polubienie

 10. arg pisze:

  Dzien dobry, serdeczne dzięki za informacje. Naprawde użyteczne i praktyczne. Wlasnie skorzystałam z formularza „EU 261…” ponieważ chce zlozyc wniosek o odszkodowanie z powodu opóźnionego loty Ryanair o ponad 3 godziny. Jednak mam duzy problem z formularzem na stronie ponieważ nie przepuszcza mnie dalej ze strony gdzie należy wpisac poniewasione wydatki (noclegi, wyżywienie, transport). Wpisuje zero ponieważ oczekiwałam na lotrnisku i nie miałam wydatków. Jak poradzić sobie z ta sytuacja? Nie mogę wyslac tego wniosku z podanego linku i do tej pory nie było nigdzie miejsca gdzie mogłabym opisac sytuacje – ze lot był opóźniony po 3,5 godziny. Proszę o pomoc.

  Polubienie

  1. Algueinos pisze:

   Mam ten sam problem, nie wiem co wpisać, bo nie rzepuszcza mnie dalej – poradziłaś sobie z tym jakoś? daj znać proszę

   Polubienie

   1. arg pisze:

    Hej, skorzystalm z innej przeglądarki internetowej. Chyba ze 3 rozne i wreszcie przeszlo.

    Polubienie

   2. Algueinos pisze:

    Działa! miałam problem, bo weszłam na tą zaktualizowaną tutaj stronę EU-261 i tam nie potrafiłam przejść dalej, ale wypełniłam starą wersję, wciąż jak widać jednak aktualną. Po około 2 tygodniach dostałam odszkodowanie za 3 osoby – w tym niemowlę. Czas na kolejne loty w takim razie:D próbujcie w razie czego na starym formularzu!!

    Polubienie

   3. udajesie pisze:

    Ale jaja – czyli stara wersja nadal się sprawdza, mimo że Ryanair chciał „udogodnić”… ;)?

    Polubienie

 11. Sylwia pisze:

  Dzień dobry! Właśnie jestem w trakcie wypełniania formularza, do wyboru mam tylko opcje „flight delayed >3 hours & will not travel” i wyrzuca mi, że „pasażer wyleciał”. Generalnie teraz w ogóle mnie wyrzuciło z formularza, po tym jak pojawiła się informacja, że nazwisko pasażera nie zgadza się z nr biletu …… Czy to jest celowe działanie strony przewoźnika?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Nie chcę żeby mnie przewoźnik podał do sądu, więc nie chcę spekulować czy celowe, ale jak widzisz często jest „coś” a wiele osób w obliczu piętrzących się trudności zrezygnuje… Pozdrawiam:)

   Polubienie

  2. Kajko pisze:

   Hej Sylwia mam dokladnie ten sam problem z formularzem. Czy udalo Ci sie go wypelnic i dostac odszkodowanie?

   Polubienie

 12. Sylwia pisze:

  Rozumiem. Mam zacięcie, a 4 godz. spędzone na lotnisku w oczekiwaniu na samolot zdecydowanie motywują:) Dzięki.

  Polubienie

 13. Majka pisze:

  Hej 🙂 wie ktoś na ile aktualne jest odszkodowanie 125 euro za powyżej 2h opóźnienia (do do 1500 km)? Wg tego dokumentu znalezionego na ryanairowej stronie, odszkodowanie należy się po przekroczeniu 3h:

  https://www.ryanair.com/content/dam/ryanair/help-centre-pdfs/eu261-notices/EU261-PL-PL.pdf

  Polubienie

 14. Mia pisze:

  Super poradnik! Mam tylko pytanie, jaki numer ma formularz, który należy wypełnić? Link do nowego (notka dodana 26 czerwca) nie otwiera mi się, tzn przekierowuje na refunds, claims itp i jak klikam żeby otworzyć formularz to wywala mnie do logowania, a po logowaniu na mój dashboard… zalogowanie się wcześniej też nie działa. Wczoraj koczowałam 4,5h na Stansted i nie odpuszczę im, dla samej zasady, już pal licho pieniądze!

  Polubienie

 15. Zabol pisze:

  Witam. Czy niezbedne jest wykupienie ubezpieczenia żeby starać się o rekompensatę za opóźniony lot. Ponieważ w mailu od Ryanair otrzymałem wiadomość z potwierdzeniem opóźnienia lotu aczkolwiek mogę się tylko i wyłącznie starać o odszkodowanie jeśli miałem wykupione ubezpieczenie

  Polubienie

 16. Kasiap12 pisze:

  Co trzeba napisać w komentarzu „Comment’, i jeszcze jakie dokumenty przesłaliście w załączniku.

  Polubienie

 17. grazyna pisze:

  Starajac sie o odszkodowanie , poprosiłam jedna z firm aby zajeła sie moją sprawa, wypełniłam formularz , podpisałam sie i wysłałam drogą elektroniczna. Przez kilka dni nie otrzymałam zadnej odpowiedzi, wiec przeglądajac internet trafiłam na ten artykuł i złożyłam wniosek prosto do ryanair. Ryanair przyznał mi odszkodowanie(trwało to kilka dni), ale po tym wszystkim firma do ktorej najpierw sie zwróciłam ,napisała, ze zajmie sie moja sprawa. Co teraz zrobic?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Ciesze się, że udało Ci się to załatwić samej. Napisz tej firmie, że się rozmyśliłaś. Ja też najpierw do nich napisałam, a jak mi odpisali że podadzą Ryanair do sądu to się rozmyśliłam i im powiedziałam że jednak nie. Chyba Cię nie zmuszą;)

   Polubienie

 18. Monika pisze:

  Dostałam decyzje o przyznaniu odszkodowania, ale pieniążków nie przelano. gdzie pisać w tej sprawie, ktoś wie? 🙂

  Polubienie

  1. Monika pisze:

   ja pisałam z ludźmi na chacie irlandzkim i 4.07 dostalam pismo, ze piebiadze beda u mnie w ciagu 5dni, w ten poniedzialek dna chacie napisali mi, ze do piatku mam miec pieniadze. meczy mnie to czekanie i upominanie juz :/

   Polubienie

   1. Monika pisze:

    w koncu sa pieniadze cala kwota, banki nic nie odjely, pieniadze szly 7dni. Powodzenia i dziekujemy!!!

    Polubienie

   2. udajesie pisze:

    🙂 Nie ma problemu.

    Polubienie

 19. Hubert pisze:

  Hej, moj przypadek jest troche inny i mam do Was dwa pytania.
  1. Moj samolot wystartówał ponad 2h poznej niz planowalismy i zamiast do Porto doleciał do Lizbony. Tam przenocowaliśmy i kolejnego dnia znow w samolot i przelot do Porto. poradzcie proszę czy powinienem wypełnić EU261 Compensation and Expense Claim Form czy inny formularz.
  2. Wypełniając EU261 Compensation and Expense Claim Form gdzie zamieszczacie cały opis sytuacji? Dodajecie to jako załącznik?
  Dzieki!

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   A nie ma tam miejsca na komentarze?

   Polubienie

 20. Rudy26 pisze:

  Dzięki za blog! Sprawa od złożenia wniosku o odszkodowanie do przelania pieniędzy na konto trwała 3 tygodnie. Czyli bardzo szybko 🙂

  Polubienie

 21. Justyna pisze:

  dzięki za wszystkie informacje i za blog! my walczymy od 11 maja, nasz lot z Malty w dniu 23 kwietnia był opóźniony o 7 godzin i 4 minuty, pierwszy raz składałyśmy wniosek E261 – 11 maja, później wobec braku odpowiedzi po ponad miesiącu miała miejsce interwencja na czacie przewoźnika, rzekomo nadano naszej sprawie tryb pilny i odpowiedz miała nadejść w ciągu 48 godzin roboczych, oczywiście nie uzyskałyśmy żadnej informacji, kolejny krok – nowe zgłoszenie na czacie i przeciągniecie odpowiedzi o kolejne 10 dni roboczych. Co możemy jeszcze zrobić by uzyskać odszkodowanie? dziękuję za odpowiedzi, Justyna.

  Polubienie

 22. Marcin pisze:

  Orientujesz się może, jak wygląda sprawa kilku pasażerów na jednej rezerwacji? Ryanair pisze na swojej stronie, że odszkodowanie przysługuje jedno na całą rezerwację. Czy to na pewno tak ma wyglądać?

  Polubienie

 23. arg pisze:

  Dzien dobry, mam pytanie. Mój lot ryanair opozniony prawie 4 godziny. Wyslalam claim 261, dostałam numer i odpowiedz ze to z powodu air security reasons. Dodam, ze nie BYLO zadnej info o przyczynie opóźnienia. W miejscie wylotu i przylotu nie było zadnych informacji o jakiś problemach z bezpieczeństwem ani ostrzezen. Do tego ryanair nie podal zadnych konkretów op co chodzilo ani gdzie. Co najlepiej im napisac, albo o co zapytać żeby wyplacilo odszkodowanie. Dzieki za pomoc.

  Polubienie

  1. Sergiy pisze:

   Wlasnie tez mam taką sytuacje.. czy mam złożyć wniosek dwa razy na ten sam lot ale różne nazwiska ?

   Polubienie

 24. Paulina Andre pisze:

  Dziękuję bardzo za artykuł ! Mam pytanie, czy to ten -> EU261 Compensation formularz powinnam wypełnić, jeśli chcę ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

  Polubienie

   1. Paulina Andre pisze:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂 Jeszcze jedno pytanie. Muszę wpisać numer lotu. W formularzu są automatycznie przypisane dwie pierwsze litery (FR), ja miałam (RR). Podpowie mi Pani o co chodzi?

    Polubienie

   2. udajesie pisze:

    Z tego co widzę to jest ta linia czarterowa Ryanair Sun. Ale jak się w takim razie wypełnia formularz jak początek nr lotu jest przydzielony automatycznie? Nie mam pojęcia. Może spróbuj zrobić z FR, a w komentarzu napisać że RR? (ale tu w formularzu nie ma przypisanego FR – https://contactform.ryanair.com/?cr=eu261&lg=en&id=78)

    Polubienie

   3. Pasazer pisze:

    Do lotu linia czarterowa wypelnilam inny formularz ten bardziej ogolny i tam w miejsce numeru lotu wpisalam kropke;) a numer podalam w opisie sytuacji. tak mi podpowiedzieli w biurze podrozy gdzie mialam wykupione wczasy.poki co mam informacje ze odszkodowanie zostanie wyplacone..

    Polubienie

 25. Paulina Andre pisze:

  Dziękuję Ci bardzo za wszelkie rady :* Okazało się, że był to lot Ryanair Sun, zupełnie inna jest droga ubiegania się o odszkodowanie… Eh.. walczę dalej 😉

  Polubienie

  1. joanna.ml pisze:

   Pani Paulino, proszę o kontakt co z Pani sprawą. Ja wysłałam wniosek o zwrot w formie papierowej na adres Ryanair Sun ul. Cybernetyki w Warszawie. I cisza od sierpnia 2018r.

   Polubienie

  2. TINA pisze:

   Pani Paulino, a podpowie Pani, jaka jest ta droga jeśli chodzi o lot Ryanair Sun?

   Polubienie

 26. Artur pisze:

  Dzień dobry. nasz lot do Corfu z modlina byl opozniony o ponad 3h, dostalismy od Ryanaira maila z przeprosinami i informacjami, jesli chcemy uzyskac odszkodowanie od naszego ubezpieczyciela. pzu sie wypielo, bo oni tylko 6 h. pozostaje ryanair. niestety nie przechodzi nam formularz, bo nie mamy zadnych kosztow poniesionych, wpisujemy kwote 0 eur i tez nic, ktos cos pomoze? prosimy o pomoc

  (Wawa Modlin – Corfu 12.07.18)

  Polubienie

  1. klaudia pisze:

   Hej mam ten sam problem, czy udało Ci się go jakoś rozwiązać? Jeśli tak to poprosiłabym o podpowiedź. Z góry dziękuję !

   Polubienie

 27. AgaBaran pisze:

  Hej, mam pytanie, co do tego formularza za odwołany lot. Czy jeśli ja rezerwowałam lot, ale dla dwóch osób, to czy każdy z nas ma wysłać oddzielnie ten formularz. Czy ja w imieniu całej rezerwacji wypełniam za wszystkich, bo przecież numer karty mają mój.

  Polubienie

 28. Renata pisze:

  witam.
  Mój lot w sobotę 28.07 został odwołany. Jechaliśmy na lotnisko 3h i jak tylko wyjechaliśmy na parking , który mialam opłacony na 3 tyg od razy wiadomość ze lot odwołany. Do tego jeszcze w PL czekał na nas wynajęty samochód. Ryanair zaproponował mi najwczesniejszy lot w czwartek lub zwrot za bilety.W związku że wypożyczalnia aut nie zwraca kasy za auto musieliśmy się dostać jak najszybciej do Pl wiec wybrałam zwrot kasy i kupilam nowe bilety ale niestety na autokar. Jazda to jakiś koszmar. Firma Sinbad-niepolecam!!
  Czy mimo że wybrałam zwrot kasy moge tez starać się o odszkodowanie? napisalam tez o zwrot za parking ale nie dostałam zadnej odpowiedzi jeszcze.

  Polubienie

  1. Renata pisze:

   Witam.
   Dostałam zwrot za bilety ale czy moge sie starać o odszkodowanie? I to trzeba wypelnic formularz 261? Prosze podpowiedzcie.

   Polubienie

 29. Sergiy pisze:

  Ja rownież jak powyżej mam pytanie odnośnie dwóch pasezerow na jednym bilecie. Dostanę 250? Czy 500? I czy nmusze załączać paragony zeby odzyskać 250 + 250 ojro.. ??

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Oczywiście dostaniesz 2 razy 250 euro, a paragony? Jakie paragony? Chyba nie.

   Polubienie

 30. Paweł pisze:

  Witam, Proszę o pomoc gdzie mogę znaleźć formularz aby zwrócić się do Ryanair Sun o rekompensatę za opóźniony lot 0 19 godzin z Majorki do Poznania. Proszę o pomoc

  Polubienie

  1. TINA pisze:

   Mozna spytać, który formularz Pan wypełnił?

   Polubienie

 31. Anna pisze:

  Ja również ubiegam się o odszkodowanie za anulowany lot. Tylko, że po złożeniu wniosku, dostałam mail o przyznaniu odszkodowania. Zostałam poproszona o przesłanie danych do przelewu poprzez stronę internetową na której trzeba podać m.in. numer rezerwacji. Jednak na tej stronie po wpisaniu numeru rezerwacji wyświetla się komunikat, że numer rezerwacji nie jest aktywny. Czy mieliście podobną sytuację?

  Polubienie

  1. Paulaa pisze:

   hej, mam taki sam problem! poradziłas sobie z nim jakos??

   Polubienie

 32. Viki pisze:

  Jestem na etapie próby zrealizowania czeku. Na razie w żadnym banku mi się to nie udało. Czy ktoś wie gdzie można go zrealizować? Ryanair przysłał mi czek Citibank ale podobno można go zrealizować w oddziale w Warszawie a ja mieszkam w Gdańsku.

  Polubienie

 33. Aga pisze:

  Witam. Dziękuję za pomocny artykuł, dzięki niemu Ryaner przyznał nam odszkodowanie za opóźniony lot. Mam jedno pytanie, dostałam od Ryner formularz do wypełniania aby przelil pieniądze na konto. Co wpisujemy w polu Account Name? Czy moje imię i nazwisko? Wszystko inne IBAN itp jest dla mnie jasne, jedynie ta pierwsza rubryka. Będę wdzięczna za pomoc.

  Polubienie

  1. Ewelina pisze:

   Czek mozna zrealizwać w PEKAO SA , właśnie jestem w trakcie realizacji tego czeku.

   Polubienie

 34. ADRIAN pisze:

  hej, a ja walczę z ryanair w sprawie zwrotu pieniędzy lub voucherów na innyy lot z powodu ciężkiej choroby dziecka i hospitalizacji uniemożliwiającej odbycie lotu i niestety piszą im, że przykro ale, że nie i kropka 😦 w odwołaniu, że nadal im przykro i kropka. Zero argumentów i odniesienia się do sytuacji 😦
  zgłoszenie na stronie ryanair „z powodu śmierci lub ciężkiej choroby pasażera” przed lotem z dokumentacją medyczną..
  jakiś pomyśł ktoś podsunie?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   A to „z powodu ciężkiej choroby” to nie jest jak się ma ubezpieczenie wykupione?

   Polubienie

   1. Adrian pisze:

    Jak czytam to ludzie hospitalizowani dostawali zwrot bez ubezpieczenia się w Ryanair. Wysyłali kwity szpitalne i dostawali. A tu niestety tylko zdrowia (a może i aż) życzyli… nie wiem jak się za to zabrać… pewnie teraz przy tych strajkach nie w smak im coś innym oddawać…

    Polubienie

 35. Małgorzata pisze:

  Czy ktoś wie gdzie zrealizować czek .Obdzwoniłam kilkanaście banków i wszędzie uzyskałam informację,ze czeków już nie realizują.Co z tego,ze przyznanie odszkodowania poszło gładko…Czy pozostaje oprawić czek w ramkę….

  Polubienie

  1. Kasia pisze:

   W Pekao S. A ale musisz założyć konto. Albo w Deutsche Bank ale tu tez musisz mieć konto albo założyć czas oczekiwania na realizacje czeku do miesiąca.

   Polubienie

   1. udajesie pisze:

    Co za koszmar… 😀 Ale mam nadzieję, że się opłaci

    Polubienie

   2. Wiesława Thiel-Janus pisze:

    Najnowsza wiadomość jest taka, żę Pekao SA już nie realizuje czeków. Ja swój realizuję w Millenium. Tez trzeba założyć konto i zapłacić 50zł.

    Polubienie

  2. Ewelina pisze:

   PEKAO SA ja tam realizuję właśnie.

   Polubienie

 36. Angelika pisze:

  Dzień dobry! Dzięki temu artykułowi udało mi się sprawie złożyć reklamację. Nie otrzymałam potwierdzenia na maila, jednak wysłali mi odpowiedz. Jest negatywna, bo to wina lotniska. Nie napisali nic więcej. Czy w takim razie złożyć ponownie reklamacje, czy pisać do nich na czacie, aby podali dokładną przyczynę opóźnienia lotu. Domyślam się, że ostatnio mają ogromnie problemy finansowe i będą robić wszystko aby nie dać kasy.

  „I sincerely regret the delay of your flight FR1426 from Alicante to Gdansk on the
  29/07/2018, which was due to ATC Restrictions, outside of our control.
  As the delay was unexpected and therefore outside Ryanair’s control, I regret to advise
  that no monetary compensation is due under EU
  I hope that the above has clarified matters in this regard.”

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Hmm,obawiam się, że jeśli tak napisali, to tak jest. Możesz spróbować zapytać lotnisko Gdańsk i zobaczyć, co napiszą.

   Polubienie

 37. Marzena pisze:

  Witam, proszę o pomoc na jakiej stronie (jeżeli można proszę o link) wypełnia się ten formularz, na jednej ze stron nie działa wypełniałam już chyba z 20 razy ?? Będę wdzięczna za link

  Polubione przez 1 osoba

 38. Daniel pisze:

  jedyna strona przez którą można to zrobić :
  https://eu261expenseclaim.ryanair.com/

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   To jest strona do zwrotu kosztów.

   Polubienie

 39. Sandra pisze:

  Witam. Ja skorzystałam z wypełnienia formularza o odszkodowanie przez polska strone, ale okazało sie ze przewoznik wprowadza w blad poniewaz po uzupełnieniu wszystkich danych przekierowało mnie do wniosku o zwrot kosztów a nie o odszkodowanie. Pieniadze za bilet otrzymałam jednak rekompensaty i zadośćuczynienia juz nie 😦

  Polubienie

 40. Robert pisze:

  Witam.
  Bardzo pomocny artykul. Mialbym jedno pytanie dotyczacy kwesti ubiegania sie o odszkodowanie w zwiazku z opoznionym lotem. Jak dlugo po podrozy moge ubiegac sie o odszkodowanie – kiedy nastepuje przedawnienie? Pozdrawiam.

  Polubienie

 41. Gosia pisze:

  Hej! Miałam niedawno opóźniony lot o 4 godziny jednakże finalnie polecielismy opoznionym samolotem.
  W linku do formularza EU261 widnieje jednak konieczność wyboru: 1. Czy z powodu opoznienia wybralam inny alternatywny lot, 2. Zabookowalam lot u innego przewoźnika, 3. Nie poleciałam w ogole. (Mam screena ale nie wiem jak go tu dodac)
  No właśnie, jak ogarnąć ten formularz gdy po prostu polecialam tym opoznionym lotem i nie zrobilam nic z powyzszych rzeczy? Moze do mojej sytuacji jest inny wniosek? (Jaki?)

  Dzięki!

  Polubienie

  1. TINA pisze:

   Gosia, poradziłaś sobie, bo tez nie wiem co z tym zrobić? Jakaś podpowiedź?

   Polubienie

 42. Kasia pisze:

  Witam
  Również staram się o odszkodowanie i weszłam na ten drugi formularz po czym po wypełnieniu 1 strony akceptuję i kontynuuję dalej. W tym momencie strona „mieli się” dość długo, a po jakimś czasie wyskakuje taki napis „Ta strona nie działa. Serwer eu261compensationclaims.ryanair.com nie może teraz obsłużyć tego żądania. HTTP ERROR 500”. Już nie mam siły, to są jakieś jaja. Oni chyba specjalnie to robią? I co robić w takiej sytuacji?

  Polubienie

  1. Gosia pisze:

   Kasia, z zażaleniem trzeba napisać do nich maila bo mi w mailu napisali, że formularz nie działa. Ja napisałam na adres: refund@ryanair.com

   Polubienie

 43. Paulaa pisze:

  Hej! W niedziele wracaliśmy z Heraklionu (Kreta) do Wrocka, lot opozniony był ponad 3h. Próbuje wypełnić formularz, ale przy wyborze lotniska nie ma wgl opcji wybrać Heraklion – z Krety jest tylko Chania. Co w takiej sytuacji?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Ja bym wybrała Chania i dopisała w komentarzu co i jak.

   Polubienie

 44. pilichiewicz pisze:

  witam czyli jeśli z jednego konta były opłacone 2bilety to otrzyma tylko ta osoba odszkodowanie?bo wysłaliśmy osobne wnioski i z innymi nr.kont.co teraz zrobić???

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   moim zdaniem da się poprawić wniosek i wpisać jeden nr konta

   Polubienie

 45. Kasia pisze:

  Cześć 🙂 złożyłam wniosek o odszkodowanie z powodu opóźnienia powyżej 3h i dostałam w odpowiedzi, że mi nie przyznają ponieważ było to spowodowane unexpected operational reasons (bird strike). Jednakże na lotnisku mówili nam, że to dlatego, że jest duży ruch i samolot nie zdązył przylecieć z poprzedniego rejsu. Więc ja to rozumiem jako ich przewinienie a nie jakieś nieprzewidziane sytuacje. To ich wina przecież, że mają mało samolotów i taki napięty plan. Czy mogę się jakoś z nimi dochodzić w kwestii co zostało nam powiedziane na lotnisku (mimo, że nie mam dowodów) i że moim zdaniem to uderzenie ptaka musiało nastąpić i tak przed naszym lotem i nas to nie powinno dotyczyć, bo to się zdarza bardzo często. Jak mam w ogóle się z nimi skontaktować? Formularz nie przepuszcza 2 razy tej samej reklamacji.

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Hmm, ja bym napisała do lotniska albo zadzwoniła żeby się upewnić że ten konkretny samolot się spóźnił z tego powodu co piszesz, a potem bym złożyła tą reklamację do Ryanaira.

   Polubienie

   1. Kasia pisze:

    Dziękuję, spróbuję się jeszcze jakoś tego dowiedzieć i jakoś z nimi skontaktować, chociaż nie jest to łatwe ;(

    Polubienie

   2. udajesie pisze:

    Wiem… :* Trzymam kciuki

    Polubienie

 46. PAULAA pisze:

  „Ja również ubiegam się o odszkodowanie za anulowany lot. Tylko, że po złożeniu wniosku, dostałam mail o przyznaniu odszkodowania. Zostałam poproszona o przesłanie danych do przelewu poprzez stronę internetową na której trzeba podać m.in. numer rezerwacji. Jednak na tej stronie po wpisaniu numeru rezerwacji wyświetla się komunikat, że numer rezerwacji nie jest aktywny. Czy mieliście podobną sytuację?” – to post Ani z Sierpnia.

  Mam taką samą sytuację. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Przejrzałam już mnóstwo forów ale nie znalazłam nic na ten temat – Odszkodowanie teorytycznie przyznane ale nie podano kwoty i numer rezerwacji, który dostałam w mailu na tej stronie https://complainttracker.ryanair.com/ „nie jest aktywny”

  Liczę na pomoc!

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   A może jest tam miejsce na komentarze i możesz wpisać to jako komentarz?

   Polubienie

   1. PAULAA pisze:

    Hej, no właśnie są trzy pola do wypełnienia:
    Numer ref.
    numer lotu
    i przepisać kod z obrazka

    Dopiero chyba po przejściu tej strony wyskakują okienka na wpisanie danych…nie wiem jak mogłabym przeslac im dane do przelewu w inny sposób..a jak to się działo u Ciebie?

    Polubienie

   2. udajesie pisze:

    Nie pamiętam już 😦 Może coś ze spacjami w nrze lotu?

    Polubienie

 47. natalia.spolnicka@gmail.com pisze:

  Cześć, pewnie gdzieś w poście jest poruszona dana kwestia, ale nie mogę jej znaleźć.

  Dnia 11.09.18r. ryanair odwołał nam lot z dnia 12.09.18 do Wenecji Treviso, z powodu strajku. Wchodząc na czat ryanair zapytałam o lot tego samego dnia bądź alternatywny z innej linii lotniczej (easyjet) który miał być na miejscu o podobnej porze co odwołany lot z ryanaira. Konsultantka zaproponowała lot 13.09 czyli 24h od poprzedniego lotu, gdzie przepadłby nam dojazd, nocleg oraz cały dzień w Wenecji albo zwrot pieniędzy. Nie zgodziła się na lot alternatywny.

  Nie chcieliśmy tracić dnia w Wenecji więc poprosiliśmy o zwrot kosztów biletów, ok. 80 zł/os a musieliśmy kupić bilety z easyjet za 250zł/os.

  Teraz mam pytanie czy skoro dostaliśmy zwrot za bilety to należy nam się odszkodowanie?

  Linia poinformowała nas dzień przed wylotem (a nie 14 dni), zaproponowano nam zmianę planu podróży, ale nie umożliwiało nam to wylotu wcześniej niż 1h przed planowanym czasem, ani przylotu nie później niż 2h po planowanym (a aż 24h), oraz nie zgodzono się na lot z innym przewoźnikiem.

  Polubienie

 48. Aga pisze:

  Witam, probuje wypelniac formularz eu261 compensation i o zgrozo nie moge przejsc poniewaz wyskakuje mi informacja ze taki pasazer nie lecial, a mam przeciez informacje od Ryanair. Czy ktos tak mial?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   To tego to jeszcze nie było :O może zobacz czy nie wpisałaś np. Nowak Janina zamiast janina nowak?

   Polubienie

   1. Arek pisze:

    Walczę z tym od kilkunastu minut i mam to samo. Zamieniam kolejność, wpisuję razem i nic…
    Ok, mam dwa bilety (dwie osoby) i na jednym z nich naklejone numery do obu, ale każda kombinacja daje ten sam efekt, „klient nie odbywał podróży…”

    Polubienie

 49. Ola pisze:

  Hej, czy wiesz co zrobić gdy nie zna się numeru rezerwacji lotu? Wycieczka była organizowana przez biuro turystyczne, które z wiadomych względów rezerwowało lot. Pisałam do biura o podanie numeru rezerwacji, ale odpowiedzi brak. Pozdrawiam

  Polubienie

  1. kiero pisze:

   Też tak miałem, jest to spowodowane prawdopodobnie tym, że to był lot czarterowy, wykupiony przez biuro podróży dlatego teoretycznie dla rayana nie istniejemy…wtedy musimy skorzystać z innego formularza: https://contactform.ryanair.com/?cr=4-0&lg=en&id=43&compr=Other

   Polubienie

 50. Stanisław pisze:

  28 września Ryanair z powodu strajku odwołał mój lot z Porto do Berlin Schonefeld oraz lot mojej dziewczyny z Porto do Mediolanu. Poinformowano nas o tym 2 dni wcześniej. Jesteśmy w trakcie wypełniania wniosku o odszkodowanie. Bilety kupowaliśmy z jednego konta- powinniśmy wysłać wspólny wniosek? Staramy się o odszkodowanie i zwrot kosztów (skorzystaliśmy ze zwrotu pieniędzy za bilety, kolejny możliwy lot był dopiero następnego dnia i był to lot linii WizzAir)- mam problem z wypełnieniem rubryki Compensation- jaką kwotę powinienem tam wpisać? Chodzi o całkowitą kwotę odszkodowania o jaką się ubiegam za 2 loty plus wydatki? Będę ogromnie wdzięczny za pomoc.

  Polubienie

  1. Ania pisze:

   Ania
   Miałam identyczną sytuację Porto Kraków 28/09 napisałam reklamacje i po 2 dniach dostałam odpowiedź odmowną . Stwierdzili że odszkodowanie mi nie przysługuje, bo bez konsultacji z nimi kupiłam inny bilet. (zależało mi na czasie, wzięłam zwrot za bilety i kupiłam inne))

   Polubienie

   1. Stanisław pisze:

    Brzmi jak typowy pretekst do odmowy. Zamierzasz dalej w jakikolwiek sposób starać się o to odszkodowanie?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s