Jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot Ryanair?

 

Ostatnio udało mi się dostać od Ryanaira odszkodowanie w wysokości ponad 1000 złotych za lot opóźniony o ponad 3 godziny. Napisałam o tym poniżej, a jak zobaczycie w komentarzach, przydało się to setkom osób. To super!

Wszystko trwało tylko parę tygodni i to tylko dlatego aż tyle, bo w międzyczasie były Święta i Sylwester. Wcześniej szukałam o tym informacji w internecie i poza jednym forum nie znalazłam zbyt wiele konkretów. Trafiło się też sporo mrożących krew w żyłach opowieści osób, które czekały na odpowiedź przez pół roku, a później linie lotnicze wmawiały im, że samolot się popsuł z winy klucza gęsi, a nie linii lotniczych.

Moje doświadczenia okazały się nieco lepsze,  dlatego postanowiłam się nimi podzielić. Jak możecie zobaczyć w komentarzach, od kiedy opublikowałam ten wpis odzyskaliście już co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Okazało się, że wcale nie jest to takie trudne.

Odpowiem tu na następujące pytania:

 • Jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot? Jak dostać odszkodowanie za odwołany lot?
 • Czy można dostać odszkodowanie od tanich linii? Czy da się dostać odszkodowanie od Ryanair, Wizzair, EasyJet?
 • Czy opłaca się korzystać z usług firm, które oferują pomoc w uzyskaniu odszkodowania? (raczej NIE)

Jeśli Twoje pytanie jest bardziej skomplikowane, niż te powyższe, to zapraszam od razu do drugiej części tego wpisu.

https://udajesie.com/2017/08/24/jak-dostac-odszkodowanie-za-opoznienie-lotu-ryanair-lub-wizzair-cz-2/

W ciągu lat od opublikowania pierwszej części postu dostałam setki pytań, na które postaram się tam odpowiedzieć. Myślę, że odpowiedzi mogą się też przydać osobom, które podróżowały inną tanią linią, taką jak Wizzair, EasyJet, Level, a może również Baltic Air czy Norwegian. Poruszam tam takie kwestie, jak odszkodowanie, gdy bilet został kupiony przez biuro podróży, czy pomyłki we wniosku.


A wracając do tematu głównego;)

Skąd przyszło mi do głowy ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot? Otóż kilka tygodni temu kupiłam sobie bilet na lot z Gdańska do Warszawy liniami Ryanair. Jakież było moje zdziwienie, gdy na kilka minut przed wejściem na pokład okazało się, że samolot jednak odleci za ponad trzy godziny. Po jakimś czasie wszyscy dostali od pracowników lotniska karteczki, na których były informacje o prawach pasażera.

Było tam napisane, że w przypadku lotów do 1500 km  w ramach odszkodowania EU 261 za opóźnienie powyżej 2 godzin można dostać 125 euro, powyżej trzech godzin  i 1500 km należy się odszkodowanie w wysokości 250 euro, w przypadku lotów do 3500 kilometrów należy się 400 euro a za lot dłuższy, niż 3500 kilometrów i opóźniony o więcej, niż 4 godziny, może należeć się nawet 600 euro. Podobne zasady obowiązują, gdy lot został odwołany na mniej niż 7 dni przed wylotem.

Jest oczywiście kilka haczyków:

 • lot musi zaczynać się w którymś z państw unijnych i być obsługiwany przez unijną linię lotniczą LUB musi się kończyć w którymś z państw unijnych i być obsługiwany przez europejską linię lotniczą.

 

 • Czytałam na tym forum historię kogoś, czyj lot był opóźniony o ok. trzy godziny, linie lotnicze powiedziały, że o 2:58, więc że nic mu się nie należy, a on udowodnił, że samolot stanął na płycie lotniska 3:01 godzin po czasie, więc jednak mu się należy, bo to od tego momentu się liczy przylot samolotu. Dlatego warto pilnować czasu i sprawdzać, ile go rzeczywiście minęło.

 

 • Opóźnienie lub odwołanie musiało powstać z winy przewoźnika. Co to znaczy? Jeśli np. wybuchł wulkan lub trwa strajk na lotnisku, to niestety nie jest to wina linii lotniczej. Jeśli natomiast popsuł im się samolot, to jest wina linii lotniczej. Są oczywiście wyjątki od tej reguły – np. jeśli w samolot uderz piorun, to psuje się nie z winy przewoźnika. Skąd wiedzieć, czym wywołane jest opóźnienie? Przedstawiciele linii lub lotniska zawsze muszą poinformować o tym pasażerów. Czasem można dostać też e-mail od linii lub sprawdzić na stronie lotniska, lub na infolinii linii lotniczej.

Po tym, gdy dostałam na lotnisku karteczkę, ponieważ nie miałam za wiele do roboty, natychmiast zapytałam „to co z tym odszkodowaniem” ? Pani z lotniska odpowiedziała, że trzeba kontaktować się w tej sprawie z Ryanairem mailowo. Już wiedziałam, że będzie to oznaczało długie miesiące znoju, po których okaże się, że nic z tego.

Dlatego od razu napisałam do jednej z tych firm, które obiecują pomóc w odzyskaniu odszkodowania za ok. 25% wygranych pieniędzy. Drogo – pomyślałam – ale lepsze 75% realnych pieniędzy, niż 100% takich, których nigdy nie zobaczę, więc nie wahałam się ani chwili.

odszkodowanie_Za_opóźniony_lot_eu_261_pomoc
Do jednej z TYCH firm

Następnego dnia dostałam od nich wiadomość, w której napisali, że w przypadku tanich linii takich, jak Ryanair, o odzyskanie pieniędzy jest bardzo trudno, a wnioski pozostają bez odpowiedzi, więc że podadzą w moim imieniu Ryanair do sądu. W pierwszej chwili się zgodziłam, w drugiej uznałam, że sądzenie się z linią lotniczą i zawracanie sobie tym głowy jest raczej ostatecznością. Postanowiłam, że spróbuję dostać odszkodowanie sama, a jeśli się nie uda, to wrócimy do tematu.

Okazało się, że jest to bardzo proste. Tu muszę  jednak wtrącić coś o tanich liniach lotniczych. Nie dziwi mnie, że ktoś, kto sprzedaje bilety za 40 złotych, nie ma potem ochoty wypłacać każdemu tysięcy złotych odszkodowań. A zgodnie z prawem powinien. Dlatego stosuje różne interesujące techniki, by zniechęcić do podejmowania kroków w tej sprawie. I tak, o ile na stronie każdej szanującej się linii lotniczej dział z pomocą w otrzymaniu odszkodowania można znaleźć bez trudu, w Ryanair jest nieco inaczej…

Porównajmy. Tak to wygląda np. na stronie KLM:

KLM_odszkodowanie_refund_strona_eu_261
Proste, prawda?

A tymczasem na stronie Ryanair…

Strona_Ryanair_zła_ukryte_compensation_odszkodowanie_eu_261
Nie widzisz zakładki, która pozwala przejść do formularza odszkodowań? Dziwne… Przecież jest tuż za paskiem, którego nie da się usunąć!

Nie robię sobie jaj, ten formularz naprawdę jest za tym paskiem. Na szczęście da się też go znaleźć w inny sposób. Gdy już wyjdzie się z formularzy, które pozwalają załatwić coś zupełnie innego, ale są łudząco podobne do właściwego formularza, a także formularzy po polsku, które pozwalają ubiegać się o rekompensatę, ale dopiero drobny druczek na dole informuje, że nie o tę, o którą chodzi…wtedy można przejść do właściwego formularza.

Link do niego znalazłam na forum Fly4Free i nie wiem, jak innym sposobem można go znaleźć, chyba że się akurat stoi w czasie odpowiedniej fazy księżyca przy odpowiednim kamieniu i wypowie się  w odpowiedni sposób słowo „melon”.

Moim zdaniem formularze na polskiej stronie są bezużyteczne, bo te do których się dokopałam dotyczyły zupełnie nie tego, co trzeba, ale jak ktoś chce, to może próbować szczęścia.

* UWAGA dodana 26.06.2018: muszę tu dodać, że ostatnio sprawdziłam,  i sporo się zmieniło. Jest to prostsze i wniosek znajduje się też  tu po zalogowaniu się.

A wracając do mojej historii:

Potem było już łatwo. Dostałam potwierdzenie w którym kazali mi czekać, a następnego dnia liścik, w którym było napisane, że 250 euro zostanie zwrócone na konto powiązane z kartą, którą płaciłam. Aha, wypełniając wniosek, trzeba podać numer konta z IBAN-em i SWIFT-em. Ale jeśli się tego nie zrobi, to można dodać potem.

Pieniądze miały być na koncie w ciągu 14 dni. Po tym czasie zaczęłam się zastanawiać, jak można skontaktować się z Ryanairem w tej sprawie. Taka naprawdę nie można, bo na maile odpowiada robot. Mają też „czat na żywo”. W tym po polsku jedna z pań zapewniała mnie, że czat  służy tylko do informacji o rozkładzie lotów i że ona nic nie może  (to nie prawda), dlatego jeśli się dało, to korzystałam z tego angielskiego. Ten z kolei często jednak nie działał. Wypełniłam też formularz skarg i zażaleń.

Nie wiem, które z powyższych zadziałało, ale 12 stycznia, po 21 dniach od otrzymania e-maila od Ryanair, dostałam w końcu swoje odszkodowanie.

zrzut-ekranu-2017-01-12-22-19-25

Czy to było bardzo trudne? Moim zdaniem nie. Od początku nastawiłam się, że łatwe to nie może być, a tak naprawdę bez problemu dałam sobie radę.

Czy odzyskanie odszkodowania od Ryanair różni się czymś od takiej samej procedury w innych liniach? Poza dostępnością wniosków, a raczej ich ukrywaniem na stronie, wszystko było tak samo. Uzyskanie odszkodowania od Ryanair jest możliwe tak jak od każdej innej linii. Może tylko wymaga nieco więcej cierpliwości.

Czy polecam korzystanie z usług firm, które w tym pomagają? Nie. Z powyższym poradnikiem każdy jest w stanie to zrobić samemu. Jeśli nie ma na to zupełnie czasu ani ochoty, może zwrócić się o pomoc, ale powinien chyba wybrać lepiej niż ja. Firma, którą wybrałam, wyglądała jak wszystkie inne z pierwszej strony Google, ale nie wiem, skąd jej przyszło do głowy, że procesowanie się do końca świata z Ryanairem jest najlepszym sposobem na uzyskanie odszkodowania w tym życiu.

 

 

Reklamy

321 komentarzy Dodaj własny

 1. Marta pisze:

  Wypełniłam formularz o odszkodowanie, wysłałam, ale jak dotąd nie otrzymałam od Ryanaira potwierdzenia złożenia wniosku. Ile trwa mniej wiecej otrzymanie od nich maila potwierdzającego? A może złozyc wniosek jeszcze raz? 🙂

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Kochana Marto, odpowiedzi na wszystkie pytania są w tekście i komentarzach

   Polubienie

   1. Marta pisze:

    no właśnie w tekście nie ma po jakim czasie pani dostała, jest tylko, że potwierdzenie wysłali na maila 🙂

    Polubienie

   2. udajesie pisze:

    A to jeśli nie ma tego w tekście, to ponieważ było to z półtora roku temu, to już sobie nie przypomnę. Ale dostałam najwyraźniej i to raczej jakoś szybko skoro cała sprawa była skończona w ciągu miesiąca (a po drodze był Sylwester i Święta)

    Polubienie

  2. Monica pisze:

   hej 😉 ja molestowałam konsultantów na irlandzkim czacie i po tygodniu mam numer wniosku i jest jakos potwierdzony. teraz dalej czekamy..

   Polubienie

 2. Agnieszka pisze:

  Hej, mam pytanie do osób które już dostały odszkodowanie.
  W jakiej walucie otrzymaliście przelew? Podałam konto w euro do wypłaty odszkodowania, w potwierdzeniu od ryanair dostałam info że przyznali nam 2152 zł (równowartość 500euro), jednak na konto otrzymałam tylko 474 euro. Jak to u was wyglądało?

  Polubienie

  1. Monica pisze:

   dostalas 474, bo pewnie bank/banki zabrał/y sobie dolę ;(

   Polubienie

 3. Jagoda pisze:

  Cześć;)
  Mam pytanie odnośnie opóźnienia o ponad 2h. Mój samolot zatrzymał się na płycie 2h i 4 minuty:p po planowym rozkładzie.Zastanawiam się nad złożeniem wniosku,bo jak wyczytałam można nawet 125euro otrzymać.Ale na stronie Ryanair bo wybraniu wniosku są opcje do wyboru i tylko jedna z opóźnieniem ponad 3- godzinnym. Czy w tym przypadku jest jakiś inny sposób skontaktowania się oprócz mailowej drogi na którą moga nawet nie odpowiedzieć?
  Z góry dzięki za odpowiedź;)

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Moim zdaniem nie.

   Polubienie

  2. Monica pisze:

   proponuje chat online z konsultantem, najlepiej z irlandzkiej strony, oczywiscie po angielsku :), podaje link: https://www.ryanair.com/ie/en/useful-info/help-centre/faq-overview/contact-us#0-0

   Polubienie

 4. mews pisze:

  Cześć, szybkie pytanie odnośnie wypełniania wniosku do Ryanaira: czy wpisywać tam polskie znaczki, czy nie? bo w rezerwacji byłam maŁgorzata; ale teraz może lepiej maLgorzata…? Czy odpiszesz mi jakoś szybko? wieeeeeeelkie dzięki,
  małgorzata :))

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   chyba nie ma to aż takiego znaczenia.

   Polubienie

  2. Jagoda pisze:

   Ok, dzięki;)

   Polubienie

 5. mews pisze:

  dzięki. okazuje się, że jednak chce polskie znaki, skoro tak było w rezerwacji.
  Ale wychodzi kolejne pytanie:
  jeśli ja w końcu poleciałam tym opóżnionym samolotem i nie miałam dodatkowych/nowych kosztów związanych z podróżą, to o co powinnam się ubiegać: o EU 261 Expenses Claim Form for flight cancellation and delay? o General refunds, death & serious illness?
  hm?
  dzięki,
  małgorzata

  Polubienie

  1. Marta pisze:

   EU 261 Expenses Claim Form for flight cancellation and delay 🙂

   Polubienie

 6. Giorgia pisze:

  Dziękuje za kilka słów jak załatwić cała procedurę i musze sie pochwalić ze udało mi sie dostać odszkodowanie.

  Polubienie

 7. Marta pisze:

  Moi drodzy mnie tez udało się uzyskać odszkodowanie za opóźniony o 6 godzin z Wrocławia do Londynu, w dniu 16 czerwca 🙂 wniosek złożyłam 19 czerwca, wczoraj dostałam wiadomość, że w ciągu 10 dni roboczych pieniądze zostaną przelane na moje konto 🙂 Dziękuję za wszystkie zamieszczone tu porady 😀

  Polubienie

  1. Zabol pisze:

   Czy miałaś wykupione ubezpieczenie?

   Polubienie

 8. Marek pisze:

  Ja dostałem informację od LOTu, że za ponad 3 godzinne opóźnienie przyznali odszkodowanie w wysokości 400€, tyle że pieniądze mają wpłynąć w ciągu 4 tygodni – zobaczymy :\

  Polubienie

  1. Marek pisze:

   Pieniądze przyszły na ósmy dzień, bez żadnych potrąceń. 🙂
   Dzięki za inspirację.

   Polubienie

 9. arg pisze:

  Dzien dobry, serdeczne dzięki za informacje. Naprawde użyteczne i praktyczne. Wlasnie skorzystałam z formularza „EU 261…” ponieważ chce zlozyc wniosek o odszkodowanie z powodu opóźnionego loty Ryanair o ponad 3 godziny. Jednak mam duzy problem z formularzem na stronie ponieważ nie przepuszcza mnie dalej ze strony gdzie należy wpisac poniewasione wydatki (noclegi, wyżywienie, transport). Wpisuje zero ponieważ oczekiwałam na lotrnisku i nie miałam wydatków. Jak poradzić sobie z ta sytuacja? Nie mogę wyslac tego wniosku z podanego linku i do tej pory nie było nigdzie miejsca gdzie mogłabym opisac sytuacje – ze lot był opóźniony po 3,5 godziny. Proszę o pomoc.

  Polubienie

  1. Algueinos pisze:

   Mam ten sam problem, nie wiem co wpisać, bo nie rzepuszcza mnie dalej – poradziłaś sobie z tym jakoś? daj znać proszę

   Polubienie

   1. arg pisze:

    Hej, skorzystalm z innej przeglądarki internetowej. Chyba ze 3 rozne i wreszcie przeszlo.

    Polubienie

   2. Algueinos pisze:

    Działa! miałam problem, bo weszłam na tą zaktualizowaną tutaj stronę EU-261 i tam nie potrafiłam przejść dalej, ale wypełniłam starą wersję, wciąż jak widać jednak aktualną. Po około 2 tygodniach dostałam odszkodowanie za 3 osoby – w tym niemowlę. Czas na kolejne loty w takim razie:D próbujcie w razie czego na starym formularzu!!

    Polubienie

   3. udajesie pisze:

    Ale jaja – czyli stara wersja nadal się sprawdza, mimo że Ryanair chciał „udogodnić”… ;)?

    Polubienie

 10. Sylwia pisze:

  Dzień dobry! Właśnie jestem w trakcie wypełniania formularza, do wyboru mam tylko opcje „flight delayed >3 hours & will not travel” i wyrzuca mi, że „pasażer wyleciał”. Generalnie teraz w ogóle mnie wyrzuciło z formularza, po tym jak pojawiła się informacja, że nazwisko pasażera nie zgadza się z nr biletu …… Czy to jest celowe działanie strony przewoźnika?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Nie chcę żeby mnie przewoźnik podał do sądu, więc nie chcę spekulować czy celowe, ale jak widzisz często jest „coś” a wiele osób w obliczu piętrzących się trudności zrezygnuje… Pozdrawiam:)

   Polubienie

 11. Sylwia pisze:

  Rozumiem. Mam zacięcie, a 4 godz. spędzone na lotnisku w oczekiwaniu na samolot zdecydowanie motywują:) Dzięki.

  Polubienie

 12. Majka pisze:

  Hej 🙂 wie ktoś na ile aktualne jest odszkodowanie 125 euro za powyżej 2h opóźnienia (do do 1500 km)? Wg tego dokumentu znalezionego na ryanairowej stronie, odszkodowanie należy się po przekroczeniu 3h:

  https://www.ryanair.com/content/dam/ryanair/help-centre-pdfs/eu261-notices/EU261-PL-PL.pdf

  Polubienie

 13. Mia pisze:

  Super poradnik! Mam tylko pytanie, jaki numer ma formularz, który należy wypełnić? Link do nowego (notka dodana 26 czerwca) nie otwiera mi się, tzn przekierowuje na refunds, claims itp i jak klikam żeby otworzyć formularz to wywala mnie do logowania, a po logowaniu na mój dashboard… zalogowanie się wcześniej też nie działa. Wczoraj koczowałam 4,5h na Stansted i nie odpuszczę im, dla samej zasady, już pal licho pieniądze!

  Polubienie

 14. Zabol pisze:

  Witam. Czy niezbedne jest wykupienie ubezpieczenia żeby starać się o rekompensatę za opóźniony lot. Ponieważ w mailu od Ryanair otrzymałem wiadomość z potwierdzeniem opóźnienia lotu aczkolwiek mogę się tylko i wyłącznie starać o odszkodowanie jeśli miałem wykupione ubezpieczenie

  Polubienie

 15. Kasiap12 pisze:

  Co trzeba napisać w komentarzu „Comment’, i jeszcze jakie dokumenty przesłaliście w załączniku.

  Polubienie

 16. grazyna pisze:

  Starajac sie o odszkodowanie , poprosiłam jedna z firm aby zajeła sie moją sprawa, wypełniłam formularz , podpisałam sie i wysłałam drogą elektroniczna. Przez kilka dni nie otrzymałam zadnej odpowiedzi, wiec przeglądajac internet trafiłam na ten artykuł i złożyłam wniosek prosto do ryanair. Ryanair przyznał mi odszkodowanie(trwało to kilka dni), ale po tym wszystkim firma do ktorej najpierw sie zwróciłam ,napisała, ze zajmie sie moja sprawa. Co teraz zrobic?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Ciesze się, że udało Ci się to załatwić samej. Napisz tej firmie, że się rozmyśliłaś. Ja też najpierw do nich napisałam, a jak mi odpisali że podadzą Ryanair do sądu to się rozmyśliłam i im powiedziałam że jednak nie. Chyba Cię nie zmuszą;)

   Polubienie

 17. Monika pisze:

  Dostałam decyzje o przyznaniu odszkodowania, ale pieniążków nie przelano. gdzie pisać w tej sprawie, ktoś wie? 🙂

  Polubienie

  1. Monika pisze:

   ja pisałam z ludźmi na chacie irlandzkim i 4.07 dostalam pismo, ze piebiadze beda u mnie w ciagu 5dni, w ten poniedzialek dna chacie napisali mi, ze do piatku mam miec pieniadze. meczy mnie to czekanie i upominanie juz :/

   Polubienie

   1. Monika pisze:

    w koncu sa pieniadze cala kwota, banki nic nie odjely, pieniadze szly 7dni. Powodzenia i dziekujemy!!!

    Polubienie

   2. udajesie pisze:

    🙂 Nie ma problemu.

    Polubienie

 18. Hubert pisze:

  Hej, moj przypadek jest troche inny i mam do Was dwa pytania.
  1. Moj samolot wystartówał ponad 2h poznej niz planowalismy i zamiast do Porto doleciał do Lizbony. Tam przenocowaliśmy i kolejnego dnia znow w samolot i przelot do Porto. poradzcie proszę czy powinienem wypełnić EU261 Compensation and Expense Claim Form czy inny formularz.
  2. Wypełniając EU261 Compensation and Expense Claim Form gdzie zamieszczacie cały opis sytuacji? Dodajecie to jako załącznik?
  Dzieki!

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   A nie ma tam miejsca na komentarze?

   Polubienie

 19. Rudy26 pisze:

  Dzięki za blog! Sprawa od złożenia wniosku o odszkodowanie do przelania pieniędzy na konto trwała 3 tygodnie. Czyli bardzo szybko 🙂

  Polubienie

 20. Justyna pisze:

  dzięki za wszystkie informacje i za blog! my walczymy od 11 maja, nasz lot z Malty w dniu 23 kwietnia był opóźniony o 7 godzin i 4 minuty, pierwszy raz składałyśmy wniosek E261 – 11 maja, później wobec braku odpowiedzi po ponad miesiącu miała miejsce interwencja na czacie przewoźnika, rzekomo nadano naszej sprawie tryb pilny i odpowiedz miała nadejść w ciągu 48 godzin roboczych, oczywiście nie uzyskałyśmy żadnej informacji, kolejny krok – nowe zgłoszenie na czacie i przeciągniecie odpowiedzi o kolejne 10 dni roboczych. Co możemy jeszcze zrobić by uzyskać odszkodowanie? dziękuję za odpowiedzi, Justyna.

  Polubienie

 21. Marcin pisze:

  Orientujesz się może, jak wygląda sprawa kilku pasażerów na jednej rezerwacji? Ryanair pisze na swojej stronie, że odszkodowanie przysługuje jedno na całą rezerwację. Czy to na pewno tak ma wyglądać?

  Polubienie

 22. arg pisze:

  Dzien dobry, mam pytanie. Mój lot ryanair opozniony prawie 4 godziny. Wyslalam claim 261, dostałam numer i odpowiedz ze to z powodu air security reasons. Dodam, ze nie BYLO zadnej info o przyczynie opóźnienia. W miejscie wylotu i przylotu nie było zadnych informacji o jakiś problemach z bezpieczeństwem ani ostrzezen. Do tego ryanair nie podal zadnych konkretów op co chodzilo ani gdzie. Co najlepiej im napisac, albo o co zapytać żeby wyplacilo odszkodowanie. Dzieki za pomoc.

  Polubienie

  1. Sergiy pisze:

   Wlasnie tez mam taką sytuacje.. czy mam złożyć wniosek dwa razy na ten sam lot ale różne nazwiska ?

   Polubienie

 23. Paulina Andre pisze:

  Dziękuję bardzo za artykuł ! Mam pytanie, czy to ten -> EU261 Compensation formularz powinnam wypełnić, jeśli chcę ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

  Polubienie

   1. Paulina Andre pisze:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂 Jeszcze jedno pytanie. Muszę wpisać numer lotu. W formularzu są automatycznie przypisane dwie pierwsze litery (FR), ja miałam (RR). Podpowie mi Pani o co chodzi?

    Polubienie

   2. udajesie pisze:

    Z tego co widzę to jest ta linia czarterowa Ryanair Sun. Ale jak się w takim razie wypełnia formularz jak początek nr lotu jest przydzielony automatycznie? Nie mam pojęcia. Może spróbuj zrobić z FR, a w komentarzu napisać że RR? (ale tu w formularzu nie ma przypisanego FR – https://contactform.ryanair.com/?cr=eu261&lg=en&id=78)

    Polubienie

   3. Pasazer pisze:

    Do lotu linia czarterowa wypelnilam inny formularz ten bardziej ogolny i tam w miejsce numeru lotu wpisalam kropke;) a numer podalam w opisie sytuacji. tak mi podpowiedzieli w biurze podrozy gdzie mialam wykupione wczasy.poki co mam informacje ze odszkodowanie zostanie wyplacone..

    Polubienie

 24. Paulina Andre pisze:

  Dziękuję Ci bardzo za wszelkie rady :* Okazało się, że był to lot Ryanair Sun, zupełnie inna jest droga ubiegania się o odszkodowanie… Eh.. walczę dalej 😉

  Polubienie

 25. Artur pisze:

  Dzień dobry. nasz lot do Corfu z modlina byl opozniony o ponad 3h, dostalismy od Ryanaira maila z przeprosinami i informacjami, jesli chcemy uzyskac odszkodowanie od naszego ubezpieczyciela. pzu sie wypielo, bo oni tylko 6 h. pozostaje ryanair. niestety nie przechodzi nam formularz, bo nie mamy zadnych kosztow poniesionych, wpisujemy kwote 0 eur i tez nic, ktos cos pomoze? prosimy o pomoc

  (Wawa Modlin – Corfu 12.07.18)

  Polubienie

 26. AgaBaran pisze:

  Hej, mam pytanie, co do tego formularza za odwołany lot. Czy jeśli ja rezerwowałam lot, ale dla dwóch osób, to czy każdy z nas ma wysłać oddzielnie ten formularz. Czy ja w imieniu całej rezerwacji wypełniam za wszystkich, bo przecież numer karty mają mój.

  Polubienie

 27. Renata pisze:

  witam.
  Mój lot w sobotę 28.07 został odwołany. Jechaliśmy na lotnisko 3h i jak tylko wyjechaliśmy na parking , który mialam opłacony na 3 tyg od razy wiadomość ze lot odwołany. Do tego jeszcze w PL czekał na nas wynajęty samochód. Ryanair zaproponował mi najwczesniejszy lot w czwartek lub zwrot za bilety.W związku że wypożyczalnia aut nie zwraca kasy za auto musieliśmy się dostać jak najszybciej do Pl wiec wybrałam zwrot kasy i kupilam nowe bilety ale niestety na autokar. Jazda to jakiś koszmar. Firma Sinbad-niepolecam!!
  Czy mimo że wybrałam zwrot kasy moge tez starać się o odszkodowanie? napisalam tez o zwrot za parking ale nie dostałam zadnej odpowiedzi jeszcze.

  Polubienie

  1. Renata pisze:

   Witam.
   Dostałam zwrot za bilety ale czy moge sie starać o odszkodowanie? I to trzeba wypelnic formularz 261? Prosze podpowiedzcie.

   Polubienie

 28. Sergiy pisze:

  Ja rownież jak powyżej mam pytanie odnośnie dwóch pasezerow na jednym bilecie. Dostanę 250? Czy 500? I czy nmusze załączać paragony zeby odzyskać 250 + 250 ojro.. ??

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Oczywiście dostaniesz 2 razy 250 euro, a paragony? Jakie paragony? Chyba nie.

   Polubienie

 29. Paweł pisze:

  Witam, Proszę o pomoc gdzie mogę znaleźć formularz aby zwrócić się do Ryanair Sun o rekompensatę za opóźniony lot 0 19 godzin z Majorki do Poznania. Proszę o pomoc

  Polubienie

 30. Anna pisze:

  Ja również ubiegam się o odszkodowanie za anulowany lot. Tylko, że po złożeniu wniosku, dostałam mail o przyznaniu odszkodowania. Zostałam poproszona o przesłanie danych do przelewu poprzez stronę internetową na której trzeba podać m.in. numer rezerwacji. Jednak na tej stronie po wpisaniu numeru rezerwacji wyświetla się komunikat, że numer rezerwacji nie jest aktywny. Czy mieliście podobną sytuację?

  Polubienie

 31. Viki pisze:

  Jestem na etapie próby zrealizowania czeku. Na razie w żadnym banku mi się to nie udało. Czy ktoś wie gdzie można go zrealizować? Ryanair przysłał mi czek Citibank ale podobno można go zrealizować w oddziale w Warszawie a ja mieszkam w Gdańsku.

  Polubienie

 32. Aga pisze:

  Witam. Dziękuję za pomocny artykuł, dzięki niemu Ryaner przyznał nam odszkodowanie za opóźniony lot. Mam jedno pytanie, dostałam od Ryner formularz do wypełniania aby przelil pieniądze na konto. Co wpisujemy w polu Account Name? Czy moje imię i nazwisko? Wszystko inne IBAN itp jest dla mnie jasne, jedynie ta pierwsza rubryka. Będę wdzięczna za pomoc.

  Polubienie

 33. ADRIAN pisze:

  hej, a ja walczę z ryanair w sprawie zwrotu pieniędzy lub voucherów na innyy lot z powodu ciężkiej choroby dziecka i hospitalizacji uniemożliwiającej odbycie lotu i niestety piszą im, że przykro ale, że nie i kropka 😦 w odwołaniu, że nadal im przykro i kropka. Zero argumentów i odniesienia się do sytuacji 😦
  zgłoszenie na stronie ryanair „z powodu śmierci lub ciężkiej choroby pasażera” przed lotem z dokumentacją medyczną..
  jakiś pomyśł ktoś podsunie?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   A to „z powodu ciężkiej choroby” to nie jest jak się ma ubezpieczenie wykupione?

   Polubienie

   1. Adrian pisze:

    Jak czytam to ludzie hospitalizowani dostawali zwrot bez ubezpieczenia się w Ryanair. Wysyłali kwity szpitalne i dostawali. A tu niestety tylko zdrowia (a może i aż) życzyli… nie wiem jak się za to zabrać… pewnie teraz przy tych strajkach nie w smak im coś innym oddawać…

    Polubienie

 34. Małgorzata pisze:

  Czy ktoś wie gdzie zrealizować czek .Obdzwoniłam kilkanaście banków i wszędzie uzyskałam informację,ze czeków już nie realizują.Co z tego,ze przyznanie odszkodowania poszło gładko…Czy pozostaje oprawić czek w ramkę….

  Polubienie

  1. Kasia pisze:

   W Pekao S. A ale musisz założyć konto. Albo w Deutsche Bank ale tu tez musisz mieć konto albo założyć czas oczekiwania na realizacje czeku do miesiąca.

   Polubienie

   1. udajesie pisze:

    Co za koszmar… 😀 Ale mam nadzieję, że się opłaci

    Polubienie

 35. Angelika pisze:

  Dzień dobry! Dzięki temu artykułowi udało mi się sprawie złożyć reklamację. Nie otrzymałam potwierdzenia na maila, jednak wysłali mi odpowiedz. Jest negatywna, bo to wina lotniska. Nie napisali nic więcej. Czy w takim razie złożyć ponownie reklamacje, czy pisać do nich na czacie, aby podali dokładną przyczynę opóźnienia lotu. Domyślam się, że ostatnio mają ogromnie problemy finansowe i będą robić wszystko aby nie dać kasy.

  „I sincerely regret the delay of your flight FR1426 from Alicante to Gdansk on the
  29/07/2018, which was due to ATC Restrictions, outside of our control.
  As the delay was unexpected and therefore outside Ryanair’s control, I regret to advise
  that no monetary compensation is due under EU
  I hope that the above has clarified matters in this regard.”

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Hmm,obawiam się, że jeśli tak napisali, to tak jest. Możesz spróbować zapytać lotnisko Gdańsk i zobaczyć, co napiszą.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s