Jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot Ryanair?

 

Ostatnio udało mi się dostać od Ryanaira odszkodowanie w wysokości ponad 1000 złotych za lot opóźniony o ponad 3 godziny. Napisałam o tym poniżej, a jak zobaczycie w komentarzach, przydało się to setkom osób. To super!

Wszystko trwało tylko parę tygodni i to tylko dlatego aż tyle, bo w międzyczasie były Święta i Sylwester. Wcześniej szukałam o tym informacji w internecie i poza jednym forum nie znalazłam zbyt wiele konkretów. Trafiło się też sporo mrożących krew w żyłach opowieści osób, które czekały na odpowiedź przez pół roku, a później linie lotnicze wmawiały im, że samolot się popsuł z winy klucza gęsi, a nie linii lotniczych.

Moje doświadczenia okazały się nieco lepsze,  dlatego postanowiłam się nimi podzielić. Jak możecie zobaczyć w komentarzach, od kiedy opublikowałam ten wpis odzyskaliście już co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Okazało się, że wcale nie jest to takie trudne.

Odpowiem tu na następujące pytania:

 • Jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot? Jak dostać odszkodowanie za odwołany lot?
 • Czy można dostać odszkodowanie od tanich linii? Czy da się dostać odszkodowanie od Ryanair, Wizzair, EasyJet?
 • Czy opłaca się korzystać z usług firm, które oferują pomoc w uzyskaniu odszkodowania? (raczej NIE)

Jeśli Twoje pytanie jest bardziej skomplikowane, niż te powyższe, to zapraszam od razu do drugiej części tego wpisu.

https://udajesie.com/2017/08/24/jak-dostac-odszkodowanie-za-opoznienie-lotu-ryanair-lub-wizzair-cz-2/

W ciągu lat od opublikowania pierwszej części postu dostałam setki pytań, na które postaram się tam odpowiedzieć. Myślę, że odpowiedzi mogą się też przydać osobom, które podróżowały inną tanią linią, taką jak Wizzair, EasyJet, Level, a może również Baltic Air czy Norwegian. Poruszam tam takie kwestie, jak odszkodowanie, gdy bilet został kupiony przez biuro podróży, czy pomyłki we wniosku.


A wracając do tematu głównego;)

Skąd przyszło mi do głowy ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot? Otóż kilka tygodni temu kupiłam sobie bilet na lot z Gdańska do Warszawy liniami Ryanair. Jakież było moje zdziwienie, gdy na kilka minut przed wejściem na pokład okazało się, że samolot jednak odleci za ponad trzy godziny. Po jakimś czasie wszyscy dostali od pracowników lotniska karteczki, na których były informacje o prawach pasażera.

Było tam napisane, że w przypadku lotów do 1500 km  w ramach odszkodowania EU 261 za opóźnienie powyżej 2 godzin można dostać 125 euro, powyżej trzech godzin  i 1500 km należy się odszkodowanie w wysokości 250 euro, w przypadku lotów do 3500 kilometrów należy się 400 euro a za lot dłuższy, niż 3500 kilometrów i opóźniony o więcej, niż 4 godziny, może należeć się nawet 600 euro. Podobne zasady obowiązują, gdy lot został odwołany na mniej niż 7 dni przed wylotem.

Jest oczywiście kilka haczyków:

 • lot musi zaczynać się w którymś z państw unijnych i być obsługiwany przez unijną linię lotniczą LUB musi się kończyć w którymś z państw unijnych i być obsługiwany przez europejską linię lotniczą.

 

 • Czytałam na tym forum historię kogoś, czyj lot był opóźniony o ok. trzy godziny, linie lotnicze powiedziały, że o 2:58, więc że nic mu się nie należy, a on udowodnił, że samolot stanął na płycie lotniska 3:01 godzin po czasie, więc jednak mu się należy, bo to od tego momentu się liczy przylot samolotu. Dlatego warto pilnować czasu i sprawdzać, ile go rzeczywiście minęło.

 

 • Opóźnienie lub odwołanie musiało powstać z winy przewoźnika. Co to znaczy? Jeśli np. wybuchł wulkan lub trwa strajk na lotnisku, to niestety nie jest to wina linii lotniczej. Jeśli natomiast popsuł im się samolot, to jest wina linii lotniczej. Są oczywiście wyjątki od tej reguły – np. jeśli w samolot uderz piorun, to psuje się nie z winy przewoźnika. Skąd wiedzieć, czym wywołane jest opóźnienie? Przedstawiciele linii lub lotniska zawsze muszą poinformować o tym pasażerów. Czasem można dostać też e-mail od linii lub sprawdzić na stronie lotniska, lub na infolinii linii lotniczej.

Po tym, gdy dostałam na lotnisku karteczkę, ponieważ nie miałam za wiele do roboty, natychmiast zapytałam „to co z tym odszkodowaniem” ? Pani z lotniska odpowiedziała, że trzeba kontaktować się w tej sprawie z Ryanairem mailowo. Już wiedziałam, że będzie to oznaczało długie miesiące znoju, po których okaże się, że nic z tego.

Dlatego od razu napisałam do jednej z tych firm, które obiecują pomóc w odzyskaniu odszkodowania za ok. 25% wygranych pieniędzy. Drogo – pomyślałam – ale lepsze 75% realnych pieniędzy, niż 100% takich, których nigdy nie zobaczę, więc nie wahałam się ani chwili.

odszkodowanie_Za_opóźniony_lot_eu_261_pomoc
Do jednej z TYCH firm

Następnego dnia dostałam od nich wiadomość, w której napisali, że w przypadku tanich linii takich, jak Ryanair, o odzyskanie pieniędzy jest bardzo trudno, a wnioski pozostają bez odpowiedzi, więc że podadzą w moim imieniu Ryanair do sądu. W pierwszej chwili się zgodziłam, w drugiej uznałam, że sądzenie się z linią lotniczą i zawracanie sobie tym głowy jest raczej ostatecznością. Postanowiłam, że spróbuję dostać odszkodowanie sama, a jeśli się nie uda, to wrócimy do tematu.

Okazało się, że jest to bardzo proste. Tu muszę  jednak wtrącić coś o tanich liniach lotniczych. Nie dziwi mnie, że ktoś, kto sprzedaje bilety za 40 złotych, nie ma potem ochoty wypłacać każdemu tysięcy złotych odszkodowań. A zgodnie z prawem powinien. Dlatego stosuje różne interesujące techniki, by zniechęcić do podejmowania kroków w tej sprawie. I tak, o ile na stronie każdej szanującej się linii lotniczej dział z pomocą w otrzymaniu odszkodowania można znaleźć bez trudu, w Ryanair jest nieco inaczej…

Porównajmy. Tak to wygląda np. na stronie KLM:

KLM_odszkodowanie_refund_strona_eu_261
Proste, prawda?

A tymczasem na stronie Ryanair…

Strona_Ryanair_zła_ukryte_compensation_odszkodowanie_eu_261
Nie widzisz zakładki, która pozwala przejść do formularza odszkodowań? Dziwne… Przecież jest tuż za paskiem, którego nie da się usunąć!

Nie robię sobie jaj, ten formularz naprawdę jest za tym paskiem. Na szczęście da się też go znaleźć w inny sposób. Gdy już wyjdzie się z formularzy, które pozwalają załatwić coś zupełnie innego, ale są łudząco podobne do właściwego formularza, a także formularzy po polsku, które pozwalają ubiegać się o rekompensatę, ale dopiero drobny druczek na dole informuje, że nie o tę, o którą chodzi…wtedy można przejść do właściwego formularza.

Link do niego znalazłam na forum Fly4Free i nie wiem, jak innym sposobem można go znaleźć, chyba że się akurat stoi w czasie odpowiedniej fazy księżyca przy odpowiednim kamieniu i wypowie się  w odpowiedni sposób słowo „melon”.

Moim zdaniem formularze na polskiej stronie są bezużyteczne, bo te do których się dokopałam dotyczyły zupełnie nie tego, co trzeba, ale jak ktoś chce, to może próbować szczęścia.

Potem było już łatwo. Dostałam potwierdzenie w którym kazali mi czekać, a następnego dnia liścik, w którym było napisane, że 250 euro zostanie zwrócone na konto powiązane z kartą, którą płaciłam. Aha, wypełniając wniosek, trzeba podać numer konta z IBAN-em i SWIFT-em. Ale jeśli się tego nie zrobi, to można dodać potem.

Pieniądze miały być na koncie w ciągu 14 dni. Po tym czasie zaczęłam się zastanawiać, jak można skontaktować się z Ryanairem w tej sprawie. Taka naprawdę nie można, bo na maile odpowiada robot. Mają też „czat na żywo”. W tym po polsku jedna z pań zapewniała mnie, że czat  służy tylko do informacji o rozkładzie lotów i że ona nic nie może  (to nie prawda), dlatego jeśli się dało, to korzystałam z tego angielskiego. Ten z kolei często jednak nie działał. Wypełniłam też formularz skarg i zażaleń.

Nie wiem, które z powyższych zadziałało, ale 12 stycznia, po 21 dniach od otrzymania e-maila od Ryanair, dostałam w końcu swoje odszkodowanie.

zrzut-ekranu-2017-01-12-22-19-25

Czy to było bardzo trudne? Moim zdaniem nie. Od początku nastawiłam się, że łatwe to nie może być, a tak naprawdę bez problemu dałam sobie radę.

Czy odzyskanie odszkodowania od Ryanair różni się czymś od takiej samej procedury w innych liniach? Poza dostępnością wniosków, a raczej ich ukrywaniem na stronie, wszystko było tak samo. Uzyskanie odszkodowania od Ryanair jest możliwe tak jak od każdej innej linii. Może tylko wymaga nieco więcej cierpliwości.

Czy polecam korzystanie z usług firm, które w tym pomagają? Nie. Z powyższym poradnikiem każdy jest w stanie to zrobić samemu. Jeśli nie ma na to zupełnie czasu ani ochoty, może zwrócić się o pomoc, ale powinien chyba wybrać lepiej niż ja. Firma, którą wybrałam, wyglądała jak wszystkie inne z pierwszej strony Google, ale nie wiem, skąd jej przyszło do głowy, że procesowanie się do końca świata z Ryanairem jest najlepszym sposobem na uzyskanie odszkodowania w tym życiu.

 

 

Reklamy

223 komentarze Dodaj własny

 1. Katarzyna pisze:

  Witam, mam pytanie czy jeśli lot został przesunięty u dwóch osób z tej samej rezerwacji docelowy i powrotny to czy trzeba składac osobne formularze na poszczególne loty oraz osoby w tym przypadku 4 formularze?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Hej,
   obawiam się że tak. W tych formularzach jest gdzieś napisane, że każdy musi złożyć wniosek osobno.
   pozdrawiam
   Sonia

   Polubienie

 2. JOANNA pisze:

  Witam,
  Dzisiaj został opoxniony lot Malta-Kraków o ponad 3 godziny.
  Mam do wyboru dwa wnisoki :
  https://eu261expenseclaim.ryanair.com/
  https://contactform.ryanair.com/?cr=4-0&lg=en&id=43&compr=Flight+Cancelation%2FDelay+%E2%80%93+EU261
  Mam wątpliwości który wniosek ma złożyć ktory wybrac i czy złożyć osobno dla (3 pasazerow jedna rezerwacja ) czy łącznie

  proszę o pomoc

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Hej, złóż wniosek osobno dla każdego pasażera. Co do formularza to wydaje mi się, że ten drugi to ten idealny;)

   Polubienie

   1. Karolina pisze:

    Witam, jak uzywam drugiego linka i wciskam Submit to wyswietla mi sie komunikat ze jest error. Co zrobic?

    Polubienie

   2. udajesie pisze:

    Chyba pozostaje tylko spróbować jeszcze raz:)

    Polubienie

  2. Lot Malta pisze:

   Witam serdecznie, lecieliśmy tym samym opóźnionym lotem z Malty do Krakowa 31.10 2017 r. Będę starała się o odszkodowanie . Mam pytanie ….. bilety rezerwowała mi osoba z rodziny i płaciła swoją kartą ,ja później zwróciłam jej gotówkę na tą samą kartę.Czy składając formularz muszę podać nr karty i konta osoby płacącej czy mogę podać swój nr konta? Z góry dziękuję za pomoc

   Polubienie

   1. udajesie pisze:

    Tak, pieniądze są oddawane na konto, z którego został kupiony bilet.

    Polubienie

 3. Malta lot pisze:

  link do formularza znów nie działa (ten nowy też nie).

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Teraz dla odmiany działają oba. Ale oni chyba czasami dla utrudnienia wyłączają. Ostatnio leciałam Ryanairem i jak chciałam sobie wydrukować bilet, to strona po prostu nie chciała się otworzyć przed 2 godziny,. A że miałam Windows Phone na który nie ma aplikacji, to musiałam na 2 h przed odlotem stawać na głowie i pożyczać od kogoś telefon tylko po to żeby pokazać bilet na lotnisku;\

   Polubienie

 4. 7 godzin pisze:

  Mój lot z Berlina do Walencji byl opóźniony 7 godzin, to lot powyżej 3500 km, więc chyba warto walczyć. Leciałam z dzieckiem 5-letnim, czy za dziecko tez wypełnić drugi formularz, czy wpisać na jednym? Czy w jego imieniu powinna dochodzić odszkodowania jego matka (moja siostra), czy osoba która rezerwowała bilet czyli ja?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Hej, ciekawe pytanie! Myślę, że mimo wszystko o odszkodowanie powinna się ubiegać osoba, która rezerwowała bilet bo to na jej konto spłyną pieniądze.

   Polubienie

  2. Poszkodowany pisze:

   Jego matka, jako prawny opiekun, nie jest ważne, kto płacił za bilet!!!! Wszystko jest na stronie FB opozniony samolot

   Polubienie

   1. udajesie pisze:

    W takim razie po co Ryanair pyta o 4 ostatnie cyfry karty którą się płaciło, jeśli nie ma żadnego znaczenia kto płacił?

    Polubienie

 5. Ania pisze:

  Witam, bardzo dziękuje za zamieszczenie pomocnych informacji w sprawie odszkodowań. Ja również leciałam lotem z Krakowa do Malty w dniu 31-10-2017 i zgodnie z powyższymi inf. wypełniłam wniosek o odszkodowanie dla 5 osób osobno które były na jednej rezerwacji. Dostałam inf. na maila bym nie składała już więcej wniosków więc myślę że należało wypełnić tylko jeden dla rezerwacji a nie każdej osoby z osobna – to jest oczywiście moje prywatne zdanie. Teraz czekam co na to Ryanair – myślę że to trochę potrwa ale mam nadzieję że się uda.

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Cieszę się i trzymam kciuki!

   Polubienie

  2. Lot Malta pisze:

   Witam ja również wysyłałam już zgłoszenie. Wysłałam osobno na dwie osoby. Mail przyjęcia zgłoszenia dostałam. Czekam cierpliwie już tydzień . Zobaczymy. Malta- Kraków 31.10.2017 r. – trzymajmy się razem w grupie siła. 🙂 Dajcie znać jak dostaniecie jakieś instrukcje od Ryanaira, ja oczywiście niezwłocznie podzielę się swoimi jak tylko coś będę wiedziała.Pozdrawiam.

   Polubienie

  3. Lot Malta pisze:

   Ja wyslałam każdy z osobna …..

   Polubienie

 6. norejczel pisze:

  Cześć,

  najpierw w treści podajesz wniosek https://eu261expenseclaim.ryanair.com/, a potem w komentarzu dotyczącego opóźnionego lotu mówisz, że ten drugi:
  https://contactform.ryanair.com/?cr=4-0&lg=en&id=43&compr=Flight+Cancelation%2FDelay+%E2%80%93+EU261
  będzie idealny. Który w końcu jest dobry, kiedy wracało się tym samym lotem ale 4 godziny później? Bo to pewnie ma znaczenie.

  Próbowałam wypełniać ten pierwszy wniosek ale napotkałam kilka problemów – spośród 3 opcji sposobu jakim wróciłam nie ma opcji że poleciałam tym samym lotem (jest tylko: alternatywny lot ryanair, alternatywny lot innej firmy, inna forma komunikacji), a formularz nie chce się wysłać gdyż wyskakuje błędny format kwoty (nie da się zostawić pustego mimo że nie spałam w hotelu, nie jadłam nic na lotnisku ani nie brałam taksówki), próbowałam już wiele wariantów wpisywać (0.00, 0,00, 1.00, 10.00, z przecinkami, kropkami…) i żaden nie chce przejść dalej… 😉 Dobry sposób na zniechęcenie wysyłania formularza ;). Czy ktoś się spotkał z takim problemem?

  Ten drugi formularz wydaje się prosty, ale nawet nie ma miejsca do wpisania numeru konta czy lotu skąd dokąd się leciało, co wydaje mi się podejrzane 😉

  Pozdrawiam serdecznie i dzięki za artykuł

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Tak, więc oba formularze są do zniesienia ale jak widzisz Ryanair jeszcze nie wyprodukował takiego formularza, żeby było po prostu łatwo.

   Polubienie

  2. Pao pisze:

   Ryan zrobił teraz jeden wspólny formularz „żeby było łatwiej” i nawet jak chcesz dostać tylko ryczałtowe odszkodowanie to musisz wpisać jakieś wydatki (tylko wtedy przeskoczysz to pole o sumie wydatków, zera nie akceptuje), ważne żeby zaznaczyć w prawym górnym roku żądanie odszkodowania i NIE zaznaczyć żadnego z trzech okienek w lewej kolumnie,
   Wydatki jakie wpiszesz nie maja znaczenia, bo jak ich nie udokumentujesz to nie dostaniesz za nie zwrotu,
   Zwrócą tylko zryczałtowane odszkodowanie

   Polubienie

   1. Bartlomiej pisze:

    Robiłeś tak? Ja właśnie nie mogę przeskoczyć tego zapytania a nie chcę, żeby ciągnęli temat tych kilku funtów tylko pełnego odszkodowania 400euro za długą obsuwe

    Polubienie

 7. LOT PIZA pisze:

  Witam, czy ktoś wie ile dni Ryanair ma na odpowiedź? Mój lot 17.10.2017 był opóźniony o 4h, 26.10 wypełniłam formularz na stronie Ryanair, dostałam potwierdzenie i czekam, w weekend minie miesiąc od złożenia formularza a odpowiedzi jak nie było tak nie ma. Co powinnam zrobić?

  Polubienie

  1. Lot Malta pisze:

   Witam serdecznie. Swoje roszczenie o odszkodowanie złożyłam 3 tygodnie temu. Dostałam tylko maila ,że przyjęli i każą czekać….. Mail o treści :
   Dear Customer

   Thank you for your e-mail enquiry.

   We will be in contact with you once your claim has been assessed

   Please do not resubmit your claim.

   Yours sincerely,

   The Customer Service Team

   For and on Behalf of
   Ryanair DAC

   Czekam cierpliwie dalej,choć tracę już nadzieję ,że odpowiedzą mi jaka jest ich decyzja.
   Mam pytanie do uczestników lotu Malta – Kraków czy już coś ruszyło się u Was w tej sprawie.
   Pozdrawiam …

   Polubienie

   1. Ania pisze:

    Witam ja też wciąż czekam na jakąś odpowiedź. Reklamacja Podobno mają 28dni więc nie pozostaje nic innego jak czekać do tego terminu. Oczywiście myślę tu o dniach roboczych.

    Polubienie

  2. Ania pisze:

   Czy Ryanair dał jakąś odpowiedź LOT PIZA ?! Ja składałam wniosek 6 listopada i cisza. Czy ktoś już dostał jakąś informację ? 🙂

   Polubienie

   1. LOT PIZA pisze:

    Ja dostałam odpowiedź w sprawie lotu do Pizy, przyznali odszkodowanie, napisali że wyslą czek i tak czekam od 1 grudnia na przelew lub ten nieszczęsny czek.

    Polubienie

 8. Ewelina pisze:

  Ja zgłosiłam swoją reklamację na początku września i dalej nic… na Chacie nie mogą nic powiedzieć bo nic nie wiedzą. Każą czekać… ale straciłam już nadzieję

  Polubienie

  1. PosKodowana pisze:

   Odpuść. Zwróc się do profesjonalnej firmy , bo z liniami już nic nie ugrasz. Ja miałam właśnie taki przypadek

   Polubienie

   1. udajesie pisze:

    To dziwne, bo w moim przypadku to była kwestia paru maili i chwili na czacie, więc jestem przekonana że się da. Jakby co to nie publikuję tu postów, które są reklamą firm któresię tym zajmują, bo moim zdaniem łatwiej się to da zrobić samemu.

    Polubienie

 9. Ania pisze:

  A jednak się udało 🙂 bardzo dziękuje za to że są tacy ludzie którym się chce prowadzić blogi i pomagać innym. Bardzo nam wszystkim to ułatwia życie. Dla zainteresowanych taką wczoraj dostałam odpowiedź w sprawie opóźnionego lotu z Krakowa do Malty 🙂 pozdrawiam wszystkich.

  ,,We sincerely regret the delay of your flight FR8812 from Krakow to Malta on the 31/10/2017, which was due to a technical fault.

  In addition, we can confirm that we are in the position to pay the applicable EU261 compensation.

  Furthermore, we wish to confirm that, within 10-15 working days, our Accounts Department will forward a cheque in the amount of €xxx.00, (€400.00 per customer) representing compensation under Regulation EU 261/2004.”

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   super, bardzo się cieszę:D

   Polubienie

  2. Lot Malta pisze:

   Witam serdecznie. Aniu leciałyśmy tym samym lotem,ja zgłoszenie w sprawie reklamacji wysłałam wysłałam 5 listopada. Do tej pory nie dostałam jeszcze odpowiedzi. Mam pytanie kiedy Ty zgłosiłaś roszczenie? Podlinkuj proszę stronę zgłoszenia bo nie wiem czy dobrą wybrałam. Będę wdzięczna za odpowiedź…. Cieszę się,że Ci się udało ,ja już traciłam nadzieję….pozdrawiam.

   Polubienie

 10. Amanda pisze:

  Hej,
  mój dzisiejszy lot został odwołany wczoraj wieczorem! Miała zaplanowane wieeeele rzeczy.Czy wiesz może co mogę zrobić w sytuacji gdy karta, którą płaciłam bilet już nie istnieje, bo ją zgubiłam i używam teraz nowej…
  Czekam na odpowiedź, z góry dzięki 🙂

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Hmm spróbuj może wytłumaczyć sytuację i podać nową kartę i np cóś z banku że stara karta była twoja? Powodzenia!

   Polubienie

 11. Ania pisze:

  cześć ja wysłałam wniosek 6 listopada ale jak tylko minął termin 28 dni roboczych postanowiłam nie czekać i napisać do nich że coś w stylu – … że skończył się im czas na rozpatrzenie reklamacji która jest określona w ich regulaminie i że chce otrzymać odpowiedź bo w przeciwnym wypadku będę składać skargę do ULC. Odpowiedź dostałam następnego dnia a mój szwagier wysłał takiego samego maila po mnie i dostał odp. w ciągu 2 godzin. Podsyłam maila na którego wysłałam maila zapytaniaklientow@ryanair.com.
  Ps. co do karty kredytowej to ona jest powiązana z rachunkiem bankowym więc jak przyjdzie przelew to właśnie na to konto. Podobno ostatnio ryanair wysyła czeki . Mi przynajmniej tak napisali a też płaciłam kartą więc robią sobie co chcą. Pozdrawiam

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Łał, dobrze że podałaś ten adres, bo pamiętam że jak ja z nimi rozmawiałam, to poza infolinią nie było za bardzo gdzie się poskarżyć;p

   Polubienie

 12. Przemek pisze:

  Jeśli chcecie walczyć o swoje z Ryanairem to polecam ten adres: cswebform@ryanair.com , jest to adres biura obsługi klienta dostałem go na angielskim czacie w rozmowie z konsultantem. Polecam bo działa, przynajmniej u mnie zadziałało. Wczoraj dostałem pocztą czek od Ryanaira. Pamiętny lot MALTA 31.10. Dziękuję bardzo za inspirację tym blogiem i polecam wszystkim nie poddawać się bo jak widać udajesię! 😀

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   super, cieszę się. Ale co oni ostatnio tak z tymi czekami?? Chyba nigdy nie widziałam w życiu czeku ;p

   Polubienie

 13. Jadwiga pisze:

  Miałam rez, na 28.01.2018 z Rzeszowa do Manchesteru powrót 04.02.2018 również tyle opózniony ( rez dla 5 osób). Ryanair poinformował mnie że lot bedzie opozniony az o 5 godzin i że moge ządać zwrotu pieniedzy za ten lot. Zmieniłam jednak tą rez. na 31.01.2018 do 07.02.2018. czy w związku z tym opóznieniem również moge starac sie o odszkodowanie pomimo że zostałam o tym poinformowana ponad miesiąc wczesniej?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Jeśli zmieniłaś lot na taki, który nie był spóźniony i zostałaś poinformowana na ponad miesiąc wcześniej, to nie.

   Polubienie

 14. Adam pisze:

  Bardzo fajny wpis dzięki wielkie za zmotywowanie. W sierpniu br wraz z żoną i rocznym maluszkiem leciałem na trasie Szczecin – Goleniów i z powrotem. W obydwie strony lot opóźniony o ponad 3h. Podobno na złożenie reklamacji mam rok. Czy jest to prawdą?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Na pewno masz jeszcze czas bo jakoś w sierpniu załatwiałam odszkodowanie mojej mamie za lot który był w styczniu.

   Polubienie

 15. Ania pisze:

  Pytanie do Przemka. Jak długo czekałeś na czek od momentu dostania informacji na maila o przyznanym odszkodowaniu 🙂 pozdrawiam

  Polubienie

  1. Przemek pisze:

   Około 15 dni chyba jak dobrze pamiętam 😀

   Polubienie

 16. magda pisze:

  Moze ktos lecial 27 grudnia z Londyn Stansted do Poznania? Lot 6 godz opoznienia

  Polubienie

 17. Magdalena pisze:

  Hej,mam problem z wysłaniem formularza o odszkodowanie za odwołany lot. Lot był odwołany 27.12.2017 r z Liverpool do Wrocławia, dostałam maila 2 godz przed planowanym lotem ze sie nie odbędzie, przez co musiałam kupić nowe bilety w nowym terminie z innej linii lotniczej. Wysłałam formularz o zwrot za zakupione wcześniej bilety i uzyskałam maila ze do 7 dni będzie zwrot za bilety, natomiast chciałam się jeszcze ubiegać o należne odszkodowanie w wysokości 250 Euro. Który link jest prawidłowy, by skutecznie uzyskać odszkodowanie, z góry dziękuję.

  Polubienie

  1. Ania pisze:

   Tydzień temu dostałam czek za odszkodowanie za opóźniony lot Kraków Malta . Trochę było nerwów w banku przy jego realizacji ale jakoś się udało. Podobno do 10 tygodni ma być kasa . Pozdrawiam wszystkich
   Jeżeli chodzi o formularz przy odszkodowaniu za opóźniony lot to wydaje mi się że składając wniosek o zwrot biletów należało w tym samym formularzu zaznaczyć u góry po prawej stronie takie małe okienko że też stara się o to odszkodowanie .

   Polubienie

   1. udajesie pisze:

    10 tygodni?! Strasznie długo. Nie mam pojęcia co oni wymyslili z tymi czekami. To chyba rozwiązanie które już dobrych kilkanaście lat wymiera…

    Polubienie

   2. Magdalena pisze:

    Witam, a w jakim banku udało się Pani zrealizować czek ?

    Polubienie

   3. Ania2 pisze:

    Ja realizowalam w banku PKO Bp bo miałam czek powyżej 500euro a szwagier mniejszej wartości czek realizował w banku Pekao bez problemu opłata 20zl od czeku 400euro. Wciąż czekamy na kasę .

    Polubienie

 18. Elżbieta pisze:

  Cz ktoś leciał 18 grudnia 20 17 roku z Kerry do Frankfurtu. ? Lot był opóźniony 9 godzin. Czy ktoś już pisał do Ryanair o odszkodowanie. ?

  Polubienie

 19. Bartlomiej pisze:

  Hej, mój lot miał prawie 5h spóźnienia z powodu awarii samolotu. Próbuje wypełnić wskazany przez Ciebie formularz, zaznaczam „Click here to claim compensation for an eligible delayed or cancelled flight” później klikam Submit i wyskakuje mi, że muszę podać „total amount of expenses with a decimal point i.e. 100.00”. Nie małem żadnych wydatków a ubiegam się o rekompensatę za spóźniony lot w wysokości 400euro (ponad 1500km i ponad 3h opóźnienia). Wiesz może jak to obejść? Dodam, ,ze wpisywanie 0 też nie pomaga.

  Polubienie

 20. Edit pisze:

  Super stronka dziękuję bardzo mi pomogła dostanę odszkodowanie 😀😀😀

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Cieszę się!!:))

   Polubienie

   1. Elżbieta pisze:

    A jak długo czekałaś na kasę ? My lecieliśmy 18 grudnia z Kerry do Frankfurtu .Koczowaliśmy 9 godzin na lotnisku Ja wysłałam formularz 2 tygodnie temu .Napisali że przyjęli wiadomość i żebym więcej formularzy już nie wysyłała.Do dzisiaj cisza:-( Jak długo czekałaś na kasę i jak się z Tobą skontaktowali ?.Czekam z niecierpliwością na odpowiedz bo już zastanawiam się czy nie oddać sprawy firmie.Pozdrawiam.

    Polubienie

 21. Piotr pisze:

  Witam. Odszkodowanie wypłacone po prawie 2 miesiącach ale warto było czekać, pierwotnie RYANAIR przesłał wadliwy czek, po odesłaniu czeku pocztą wraz z pismem przewodnim poprosili już o nr rachunku na który mogą przelać pieniądze. Co więcej bilet kupowałem przez zewnętrznego operatora a nie na stronie RYANAIR i nie dla siebie. Jak widać wszystko działa. Dziękuję ! pozdrawiam

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Cieszę się, że się w końcu udało. Ale to straszne jak oni wymyślają żeby nie płacić! Wydaje mi się że te czeki z błedami i postoje też są zaprojektowane po to;) Pozdrawiam

   Polubienie

  2. Elżbieta pisze:

   Ja po upływie 28 dni napisałam ponownie do Ryanaira, z przypomnieniem że termin odpowiedzi upłynął a odszkodowania dalej nie mam .Odpisali że w ciągu 7 dni mi dadzą odpowiedż .Zobaczymy jaka ona będzie .Pozdrawiam i cieszę się że trafiłam na tą stronkę i że w ogóle ona powstała:-) Pozdrawiam 🙂

   Polubienie

   1. udajesie pisze:

    Dzięki! No właśnie, mówię Ci , trzeba się przypominać bo inaczej „zapomnieli” 😉 Może liczą, że niektórzy się zniechęcą i się uda zaoszczędzić 😉

    Polubienie

 22. lukaszkulka pisze:

  Super, że ci się udało:)
  Ja prowadzę jedną z takich firm.
  http://odszkodowania-loty.pl/
  I faktycznie, około 1/5 spraw spłaca się na wezwanie. Pozostałe, niestety to żmudna droga przez ULC i sądy.
  Ale super, że Tobie zapłacili.
  Zgadzam, się że cześć linii na formularze na Internecie i dość łatwo jest złożyć wniosek.

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Od kiedy umieściłam ten wpis setki osób pisały mi, że udało im się to zrobić samemu. Jak pokazuje mój wpis, nie jest to jakieś strasznie skomplikowane i podaję tu gotowe linki do formularzy i podpowiadam co napisać. Także moim zdaniem statystyka, że 1/5 przypadków się udaje załatwić samemu, a reszta to żmudna droga przez sądy, to całkowity absurd. Nie ma żadnego powodu siedzieć w sadach, jak można całość załatwić za sprawą kilku maili. pozdrawiam:) Sonia

   Polubienie

   1. Elżbieta pisze:

    Witam 🙂
    Mam świetną wiadomość dla tych co się ubiegają o odszkodowania za opóźniony lot lub odwołany .Piszcie odwołania ,bo to naprawdę działa.My składaliśmy wniosek 10 stycznia i co prawda musiałam ,się przypomnieć bo minęło 28 dni i zero odzewu na mój formularz.26 lutego dostaliśmy czek ,ale musieliśmy iść do banku bo bankomat nie chciał zrealizować go ,ale najważniejsze że się udało .Dziękuję bardzo za pomoc i strasznie się cieszę że jeszcze są ludzie ,którym chce się zrobić coś dla innych tak bezinteresownie ,tak po prostu ,tak jak powstała ta stronka .Oby takich ludzi było więcej 🙂

    Polubienie

   2. udajesie pisze:

    Super! Dzięki:)

    Polubienie

 23. Marcin pisze:

  Witam
  Odszkodowanie za opóźnienie dostaje każdy z pasażerów z rezerwacji? Czy może jest tylko jedno na całą rezerwację?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Tyle osób, ile kupiło bilet, odbyło lot i złożyło wniosek.

   Polubienie

   1. Marcin pisze:

    @udajesie czyli jeśli leciałem z dziewczyną to i ona i ja mamy złożyć osobne wnioski? Karta i konto bankowe będzie to samo, bo płaciłem ze swojego.

    Polubienie

   2. udajesie pisze:

    To wypełnij wniosek za Was obojga jeśli się da.

    Polubienie

   3. Marysia pisze:

    A prosze mi powiedziec ile mam czasu na ubieganie sie o odszkodowanie za odwolany lot?

    Polubienie

   4. Elżbieta pisze:

    My z mężem wpisaliśmy swoje imię i nazwisko na jednym formularzu .Koszta wrócili w formie czeku .Jeśli bankomat Ci go nie będzie przyjmował idż do okienka w banku i Ci wypłacą .My tak mieliśmy w Irlandii .

    Polubienie

 24. Beata pisze:

  Witam, zarezerwowałam lot do Oslo i z powrotem na 25-28.05.2018, dzisiaj dostałam informację o przesunięciu obu lotów o prawie 2 godziny. Zupełnie mi to nie pasuje, gdyż miałam być punktualnie na sympozjum, chciałam więc zrezygnować z lotu. Dowiedziałam się jednak poprzez czat, że nie ma możliwości zwrotu pieniędzy gdyż lot został przesunięty o niecałe dwie godziny. Czy ktoś z Państwa spotkał się z taką sytuacją? jestem zupełnie zaskoczona, gdyż wylot jest dopiero za 2,5 miesiąca, a wiadomość o przesunięciu lotu otrzymałam dzisiaj- na sympozjum nie zdąż nie z mojej winy i nawet nie mogę zrezygnować z lotu.

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Z tego co wiem, to jak uprzedzili z tak dużym wyprzedzeniem, to to jest legalne. Ale rzeczywiscie beznadziejne!

   Polubienie

 25. Diana pisze:

  Cześć, kupiłam dzisiaj na stronie RYANAIR 2 bilety w 2 strony Oslo-Warszawa-Oslo, suma ok. 1000 Nok, a z konta pobrało mi prawie 4000 Nok. Czy mogę w jakiś sposób odzyskać te pieniądze albo chociaż różnicę? Czy ktoś miał taką sytuację że „widzi” inną cenę a nagle podczas transakcji cena ulega zmianie? Czy to w ogóle możliwe???

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Hej, nie wiem czy to możliwe, kiedyś ta strona zawsze doliczała jakieś idiotyczne ubezpieczenia i bagaże jak się nie odznaczyło że się nie chce, ale wydawało mi się, że teraz już tak nie robią… Daj znać co się okazało!

   Polubienie

 26. Marcin pisze:

  Minęło 10 dni od wysłania formularza i otrzymania automatycznego maila. Napisałem na chacie dzisiaj co z moją sprawą. Pan odesłał mnie do tego formularza: https://complainttracker.ryanair.com/ Próbuję wypełnić ale „* Customer Service Reference Number” ma zawierać 6 znaków a u mnie wydaje mi się że jest to 7… tzn Tytuł maila jaki otrzymałem 10 dni temu to „TID xxxxxxx Re: EU261 Disruption Compensation” gdzie xxxxxxx to 7 cyfr jakiegoś nr. W treści maila nie ma żadnego numeru. Jakieś pomysły?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Nie mam pojęcia. Ale oni utrudniają….!

   Polubienie

 27. Dawid pisze:

  Witam,
  W styczniu kupiłem bilety na lot do Pizy w kwietniu. Kilka dni temu zostałem poinformowany, że lot powrotny zostaje przesunięty z godziny 10:10 na godzinę 21:00, co pokrzyżowało nam plany związane z powrotem do kraju.
  Jednocześnie w treści maila zostałem poinformowany o zwrocie kosztów za zakłócenie lotu:
  „Zwrot kosztów. Ponieważ Państwa lot został zmieniony o więcej niż 2 godziny, mogą Państwo ubiegać się o zwrot kosztów”.

  Czy w przypadku, gdy zostałem poinformowany o zmianie godziny odlotu na miesiąc przed lotem jest sens ubiegać się o zwrot kosztów?
  Czy w tym przypadku zwrot kosztów może rozumiany jest jako anulowanie biletu?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Myślę, że niestety tu chodzi o anulowanie biletu i zwrot kosztów biletu.

   Polubienie

 28. Marcin pisze:

  Ostatecznie okazało się, że nie dostanę odszkodowania mimo że wylot był opóźniony o prawie 4h, bo liczy się czas przylotu a ten był opóźniony o 172 minuty 🙂 Tak więc zabrakło 8 minut.

  Polubienie

 29. Agnieszka pisze:

  Wszystko super, ale na drugiej stronie formularza jest napisane, że wniosek będzie rozpatrzony tylko wtedy, jeśli załączy się dokumentację własnych dodatkowych wydatków. Mój wczorajszy lot z Krakowa do Frankfurtu był opóźniony o ponad 3 godziny, dostaliśmy więc vouchery po 22 PLN na jedzenie. Nie interesuje mnie zwrot kosztów dodatkowych, nie zdokumentowałam ich, a po prostu odszkodowanie za opóźnienie? czy ktoś, kto wypełniał formularz niedawno, może coś poradzić?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Mi się wydaje, że ja tam załączyłam zdjęcie kota czy coś, żeby po prostu udało się złożyć.

   Polubienie

   1. Agnieszka pisze:

    Haha, spróbuję, dziękuję bardzo! Poza tym dołączam się do pytania Angeliki poniżej.

    Polubienie

 30. Angelika pisze:

  Hej, mam problem z formularzem. Mam do wyboru te trzy opcje o których pisaliscie w komentarzach czyli:
  – Alternatywny lot Ryanair
  – Alternatywny lot z innym przewoźnikiem
  – Nie podróżowłem ze względu na zakłócenie lotu Ryanair i proszę o zwrot pieniędzy
  Nie zaznaczyłam nic ale pod spodem mam informację do uzupelnienia o Zakłconym locie – uzupełniłam to. Jednak pod spodem jest jeszcze informacja: Przeniesiony lot Ryanair.Co tutaj wpisać? Jak zostawiam puste nie chce mi przejść dalej. Lot mialam opózniony o 3:40h.

  Z góry dziekuje za odpowiedz!

  Polubienie

 31. hym4444 pisze:

  Hej.. Moja histria jest taka.
  Jakies 3 miesiace temu mialem lot Norwegian z Oslo do Nowego Yorku. Lot byl opozniny 5 godzin. Zrezygnowalem wiec z lotu, dostalem zwrot biletu, ale dostalem tez wiadmosc od koleznki ze moge sie ubiegac o odszkodwanie. Sprawdzilem w necie czy to prawda (znalazlem wtedy tez ten blog) i zadzialalem.

  a) Wyslalem im wypelniony formularz z wzorem jaki znalazlem gdzies w necie, ze taka a taka ustawa KE itp itd
  b) Dostalem automatyczne potwierdznie zglosznia
  c) poniewaz dlugo nie bulo odzewu zadzwnilem do nich i „zachecilem” uprzejmnie do jakiejs reakcji. Pani z infolini powidzila ze widzi w systemie zgosznie ale nie wie ona czemu utknelo w miejscu i przesyla je do innego- odpowiedniego dzialu.
  d) Dostalem powiadomninie ze odpowiedni dzial zajmuje sie sprawa
  e) Poniewaz znow nie bylo odzewu dlugi czas zadzwoilem znowu na infolinie i znowu dostalem zapewnenie ze teraz to juz rusza.
  f) dostalem powiadminie ze moja sprawa zostala rozpatrzona pozytwie i pienadze ( 600 Euro- maksmalne odszkodwanie na trasach powyzej 5000 km) beda wyplacone w „rozsadnym „czasie
  g) Ucieszylem sie.
  h) Okazalo sie ze jednak znow nic sie nie dzieje przeszlo miesiac.
  i) Zadzwonilem wiec do nich powatrnie i zulenie bez emocji, bardzo milo spytalem co i jak.
  j) po 2 tydniach dostalem wiodmosc ze sfinalizwali cala moja sprawe i ze juz teraz w ciagu „2do 3 tygdni pienadze beda na koncie”

  Teraz jestem wlasnie w tym momnecie. Minol tydzien wiec jak mnienam w koncu lada dzien pienadze sie pojawia.

  Moje wnioski sa nastepujace

  — warto podejsc do sprawy na spokojnie. Jak z kazda instytucja . Tam nie chodzi o emocje, nerwy, czlowika – a prodedury, liczby statsystyki
  – warto co jakis czas delikatnie sie dowiedziec co i jak. Wydaje sie ze oni za kazdym razem licza na to ze ktos podrodze zrezgnuje. JAko ze okazji do zrezygnowania jest sposro.
  – wydaje mi sie ze jest to chyba z ich punktu widznia dobry sposb gdyz wiekszosc osob na ktoryms etapie jednak moze sie rozmyslic. Nawet jelsi rozmysla sie 10% kientow za kazdym krokiem, to przy dlugosci procedury sa to olbrzmie pienadze ktore mozna zaoszczedzic.

  Tak czy siak ostatecznei ja czekam na pieniazki,

  pozdrwiam
  pAwel

  ps
  Dziekuje rowniesz autorce za ten blog, gdyz bylo to jedno z kilku zrodel informalcji i inspiracji do dzialania:) Dzieki.

  Polubienie

 32. Paulina pisze:

  Witam,
  Od kiedy zacząć liczyć opóźnienie samolotu od godziny w której miały zostać zamknięte bramki czy od godziny odlotu?
  Pozdrawiam

  Polubienie

 33. Domi pisze:

  Pomóżcie bo juz się pogubilam! Chciałabym ubiegać się o odszkodowanie od Ryanaira za dwa odwołane loty ( w obie strony) Który formularz powinnam wypełnić? Lecielismy we 3 ale to ja robiłam rezerwację.Czy powinnam składać 3 osobne wnioski na każdą osobę?

  Polubienie

 34. luk pisze:

  Właśnie próbuję wypełnić formularz reklamacyjny Ryanair za odwołany lot. Pojawia mi się jednak błąd przy wpisywaniu numeru lotu. Miał ktoś z Was podobny problem?

  Polubienie

  1. Domi pisze:

   A mogę prosić link do tego formularza?

   Polubienie

 35. Sylwia pisze:

  Ja wczoraj mialam miec wylot 20:40 a samolot wystartowal 23:41 ? To jak myslicie mozna zawalczyc czy nie? Prosze o odpowiedz . Sylwia

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Na pewno można, wszystko powyżej 3 h jeset ok! Tylko się upewnij, np. na infolinii ryanaira albo lotniska że właśnie tak było. Powodzenia:)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s