Flaga Szwecji

Szwecja należy do tych nielicznych krajów, w których flagę widać na każdym kroku. Widziałam wczoraj w sklepie faceta, który miał mini flagę jako wielką metkę przy kieszeni swoich spodni. Słyszałam wprawdzie, że powoli ma się to zmienić, ale póki co nie ma najmniejszych oznak takiego obrotu spraw. Przy okazji powyższego linka, zwracam uwagę, że :

„administracja szkoły wydała przepisy, według których w szkole nie może być żadnych odniesień do szwedzkiej flagi. Barwy i symbole narodowe nie powinny pojawiać się m.in. na przyborach szkolnych, zabawkach, nie wolno też malować w ten sposób twarzy. (http://www.tvn24.pl)”

Jeśli zakazywanie zabawek i piórników z flagą szwedzką wywołało takie kontrowersje (nigdy w życiu nie widziałam przyborów szkolnych z polską flagą), to mówi to chyba samo za siebie, jeśli chodzi o częstotliwość pojawiania się szwedzkiej flagi WSZĘDZIE.

szwedzka_flaga_kreda_malowanie_narodowe_zabawa

Szwedzka flaga podobno była wzorowana na duńskiej i pierwsze flagi z najpierw złotym, a później żółtym krzyżem, pojawiały się już w XVI wieku, jako reprezentacja szwedzkiego godła, na którym są trzy złote korony na niebieskim tle. Z ciekawostek mogę dodać, że oficjalny, szwedzki żółty to odcień Pantone 109U i 116C a niebieski – Pantone 301.

Rzeczywiście, szwedzka, duńska, norweska i fińska flaga mają wiele wspólnego. Co ciekawe, zdarza mi się zobaczyć na ulicy flagi każdego z tych czterech krajów, nie tylko szwedzkie. Poza szwedzką, która jest wszędzie (nawet my mamy w domu jedną!) najczęściej przy domach wisi flaga fińska, a parę miesięcy temu w sklepie był cały kosz flag norweskich lub duńskich, bo chyba wypadało akurat jakieś święto.

flaga_szwecji_flaga_finlandii_flagiszwedzka_flaga_fińska_flaga_flaga_finlandii

Szwedzka flaga często jest też w formie trójkątnej, tak jak na proporcach w średniowieczu, a czasem jak na proporczyków piłkarskich drużyn w PRL. Ach, jakiż trafny opis kształtu…Trójkąt. Długi trójkąt.To mam na myśli.Taki jak tu:

szwedzka_flaga_swedish_flag_flaga_szwecji

Reklamy

Jeden komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s