Katedra w Uppsali

Ej, wiem że podziwianie katedr nie jest jakoś super w modzie w dzisiejszych czasach. Ale katedra w Uppsali to co innego! To najwyższy kościół we wszystkich krajach Nordyckich i jest też bardzo stary, bo zaczęli go w XIII wieku. To główna siedziba kościoła w Szwecji, kiedyś koronowano tu królów i jest tu paru pochowanych (m.in. Gustaw Waza). Ale najważniejsze, że w środku jest po prostu niesamowicie i przyznali to nawet najbardziej nieczuli na piękno sztuki uczestnicy naszej wycieczki.

 

święty_posąg_uppsala_katedra_bez_głowy_rzeźba_bezgłowy

Ten niezwykły mężczyzna to jeden z patronów tej katedry, czyli święty Laurenty, lub jak kto woli, Wawrzyniec.

herb_coat_of_arms_hogwarts_hogwart_uppsala_szwedzki_herb_złota_zbroja

Było tam sporo takich herbów, choć ten był najbardziej niezwykły. Może poza takim, który przedstawiał złoty hełm z wielkimi rogami jak u kozła czy prawie jelenia. Niestety, zadrżała mi przy nim z emocji ręka i nie zrobiłam mu godnego zdjęcia. Herb powyżej podoba mi się również dlatego, że doskonale by się sprawdził w Hogwarcie.

srebro_casket_anioł_ze_srebra_uppsala_katedra_srebrna_trumnauppsala_katedra_rozeta_żyrandol_wielki_duży_żebrowania

Katedra w Uppsali dawno temu była kościołem katolickim, a teraz jest protestanckim. Chyba nigdy nie widziałam tak dużego kościoła. Sprawiał wrażenie majestatu i potęgi, choć katedra miała w sobie zamierzoną świeckość, to znaczy odniesienia do religii ograniczono do minimum. Jeden z nielicznych symboli stricte religijnych był taki, że po lewej stronie w nawie była dziura w ścianie, a za nią był pokój, w którym siedział  spokojnie w pustym wnętrzu ksiądz i czekał.grube_aniołki_herubiny_uppsala_novissima_czaszka_skullcoatofarms_herb_korona_czerwony_ręce_miecze_uppsalakrólowie_szwecji_grobowiec_uppsala_berło_korona_rzeźbiony_katafalk_grobowiec

To jest grób króla Gustawa Wazy i jego żony.

witraż_średniowiecze_uppsala_katedra_piękny_rycerzpiękny_witraż_uppsala_katedraorganista_katedra_uppsala_kościół_barok_średniowieczny_organy

Wrażenie potęgował też facet, który siedział na środku przy organach i dudnił Bacha. Robił to świetnie. Nawet całkowicie niereligijnym przemknęło przez myśl, czy może w świecie nie chodzi o coś więcej, niż tylko o hamburgery i seriale, i naprawdę trudno było się powstrzymać, żeby nie paść na kolana.

wielka_katedra_olbrzymia_średniowieczna_żyrandole_w_kościele_żyrandol

Jeden komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s