Spacer po Piasecznie

Chcecie zaoszczędzić na wyjazd do Indii? Przeprowadźcie się pod miasto! Nie mam lepszej rady. O ile oczywiście nie pracujecie w centrum lub po drugiej stronie miasta, bo wtedy to jest beznadziejna rada. Na szczęście los pozwala mi pracować z domu, więc od jakiegoś czasu mieszkam w Piasecznie. Jest dość super.

Nasze osiedle póki co jest całkiem całkiem, a jest zbudowane przez niesławny w Piasecznie z powodu budowania ruin Multi Hekk ( czy za pisanie takich rzeczy trafia się do sądu? Mam nadzieję, że nie. Żartowałam z tym Multi Hekkiem. Jest super.). Póki co, choć za każdym razem, gdy próbuję wyrzucić śmieci, to w śmietniku ktoś już jest i grzebie w śmieciach, światło na naszym piętrze nie do końca działa i nie da się zaparkować, to o dziwo nie słyszę każdego kroku sąsiadów, naokoło jest wszystko czego potrzeba i udało nam się bez większych problemów podłączyć prąd, gaz i internet. Podłączaliście kiedyś prąd? Życie level: Dorosły człowiek. Ostatnio akurat po wizycie w elektrowni spotkałam w metrze koleżankę, która otworzyła szeroko usta i powiedziała: Sooonia, ty umiesz zrobić prąd???

Wracając do sąsiadów, to o dziwo mimo tego, co wcześniej słyszałam ( kuzyn mojego chłopaka, który ma 17 lat, dziesięć nieklasyfikacji na semestr i zespół hip hopowy uważa, że jego własny piękny dom jest zbyt „posh” i marzy, żeby tu mieszkać), jest spoko, w przeciwieństwie do pewnej kamienicy na Ochocie, gdzie pomieszkiwałam parę zim temu i co rano witała mnie krew na śniegu a co noc pijackie wrzaski. Jakby co, to nie mam nic do Ochoty. Urodziłam się na Ochocie.

Niezła dygresja, co? Oto, do czego zmierzam: w Piasecznie są nie tylko nowoczesne osiedla ale też inne miejsca, które ostatnio odwiedziłam korzystając z tego, że mimo, że jest grudzień, to jest nadal pięknie. Jest pięknie!

piaseczno_kolej_zabytki_stary_pociąg_skrzydła_koła
Piaseczno słynie z tego, że kolejka wąskotorowa krzyżuje się tu ze zwykłą koleją i jest trochę starych budynków kolejowych i opuszczonych pociągów. Kto nie lubi starych budynków kolejowych i starych pociągów na bocznicy? Chyba tylko wariat. Oglądaliście ten film „Bocznica”? Jest super.

piaseczno_ratusz_półksiężyc_zegar_sułtan

A teraz modny temat: Piaseczno to też jedyne miasto w Polsce (Europie…?), które ma na szczycie ratusza półksiężyc. Cytując za stroną Polska Niezwykła :

W sierpniu 1777 r. do Warszawy zmierzał Numanbej, poseł tureckiego sułtana. Ostatni nocleg przed dotarciem do stolicy wypadł dostojnej delegacji we dworze nieopodal Piaseczna. Wyrazem ciepłych stosunków, jakie utrzymywały się wówczas pomiędzy Stambułem a Warszawą, było wystawne przyjęcie, które wydano na cześć sułtańskiego posła. Wtedy też nad piaseczyńskim ratuszem umieszczono półksiężyc, ot tak, dla przypodobania się gościowi. Symbol wyznawców islamu pozostał w Piasecznie i stał się atrakcją turystyczną. Pojawił się nawet na wieży następcy starego ratusza, budynku z pierwszej połowy XIX w., w którym dziś mieści się urząd stanu cywilnego.

Także jak ktoś chce jęczeć, jacy to z nas wszystkich rasiści uprzedzeni do wszystkiego a w małych miasteczkach to w szczególności, to przynajmniej niech się powstrzyma w Piasecznie.

turkusowy_dom_farba_ściany_design_drewno_archiktektura_podlasie_dom_przy_torach
Bardzo lubię takie kolorowe domki, szczególnie te przy torach, szczególnie te blado turkusowe, szczególnie na Podlasiu, bo nigdzie indziej ich już prawie nie ma. Ale żeby w Piasecznie? Wspaniale!
cmentarz_żydowski_Piaseczno_zabytki_macewy_miejsce_uświęcone_krwią_polaków
W Piasecznie jest cmentarz żydowski. Z kilku tysięcy macew zostało 17. Cmentarz jest w bocznej, ślepej ulicy po drugiej stronie torów, pomiędzy domami, powiedziałabym, że już prawie w Zalesiu Dolnym. Nie trafiłabym tu nigdy, ale akurat i tak byłam wcześniej na tym wygwizdowie w gazowni, więc rzucił mi się w oczy drogowskaz. Zwracam uwagę na piękne drzewo!

cmentarz_piaseczno_żydowksi_macewa_jidysz

piaseczno_kamienica_relief_rzeźba_rynek
Tu mamy jakąś wielką osobistość wyrytą na starej kamienicy. Boże, tak patrzę sobie na te kamienice i mam dziwne przeczucie że ktoś się przymierza do tego, żeby je wszystkie zastąpić apartamentowcami…
domek_zielone_okiennice_dom_bielony_chata_piaseczno_dom_naprzeciwko_kościoła
Kolejny urokliwy domek wyjęty z dalekiego Podlasia. Stoi za kościołem i chyba ktoś w nim mieszka!
Dom_kultury_Piaseczno_mozaika_sztuka_kosz_na_śmieci_drzewa
To są kosze na śmieci przed domem kultury.
młyn_piaseczno_zabytki
A to jest młyn. Spójrzcie tylko na niego. Pierwsze młyny w Piasecznie powstały w 1424 roku a ten chyba jest ostatni.
Ten szyld wisi przed zrujnowanym sklepem, który mieści się przy wejściu do różowego, zrujnowanego pałacu. Czy ktoś chce mi powiedzieć, co przedstawia?
Ten szyld wisi przed zrujnowanym sklepem, który mieści się przy wejściu do różowego, zrujnowanego pałacu. Czy ktoś chce mi powiedzieć, co przedstawia?
W Piasecznie jest też drugi cmentarz.
W Piasecznie jest też drugi cmentarz.

 

A czy jest w Piasecznie miejsce, które mi się nie spodobało? To. Każdy z tych napisów jest tak odpychający, że moja noga tam na pewno nie postanie.
A czy jest w Piasecznie miejsce, które mi się nie spodobało? To. Każdy z tych napisów jest tak odpychający, że moja noga tam na pewno nie postanie.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s