Dożynki w Narewce

Spędziłam ostatnio kilka dni w Puszczy Białowieskiej. Pierwszego dnia pojechałam na rowerze do Narewki, gdzie odbywały się akurat dożynki. To cudowne doświadczenie.

odpust_dożynki_pierścionki_stragany_wieś

Po pierwsze, na dożynkach były stragany z różnymi cudeńkami, których w mieście się nie uświadczy. Kupiłam sobie nieprzyzwoicie słodką rzecz obsypaną makiem, którą ostatni raz jadłam z 15 lat temu na odpuście. Kupiłam też dwie mini-petardy domowej roboty za 1 zł które, jak wyjaśniła pani sprzedawczyni, robią głównie dużo huku. Chciałam je dać komuś w prezencie ale niestety zostawiłam je u kogoś w domu na parapecie. Mam nadzieję że się nie zdetonują.

Poza tym trafiłam akurat na kulminacyjny punkt dożynek, czyli moment w którym śpiewały chóry przebrane w stroje ludowe a ksiądz i pop święcili różne wielkie wianki zrobione głównie ze zboża. To było super. Bardzo mi się podobało, jak jeden z nich powiedział : „Modlimy się, żeby żadnemu z mieszkańców gminy Narewka nie zabrakło w całym nadchodzącym roku chleba.” Czy jest lepsze życzenie dla całej gminy i dla każdego z osobna?

dożynki_pop_baciuszka_ksiądz_święcenie dożynki_święcenie_zboże_ksiądz_pop

zespół_ludowy_podlasie_stroje_ludowe_narewka_dożynki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s